Polacy optymistycznie o francuskim Euro

0

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej właśnie się rozpoczynają i, jak zwykle, wzbudzają ogromne emocje. Aż trzech na czterech Polaków deklaruje, że obejrzy przynajmniej niektóre spotkania, głównie te z udziałem biało-czerwonych. Nie ustajemy w optymizmie – wg badania PAYBACK Opinion Poll ponad 30% procent kibiców uważa, że to Polska zostanie mistrzem francuskiego turnieju.

Aż 73,7% Polaków zapytanych przez PAYBACK zamierza oglądać piłkarskie mistrzostwa Starego Kontynentu, które w tym roku odbywają się we Francji. Większość, bo prawie 48% spośród tych, którzy Euro będą oglądać, deklaruje zainteresowanie wyłącznie meczami z udziałem reprezentacji Polski, 26% chce obejrzeć wszystkie spotkania, a 20% zamierza poświęcić czas tylko na te najciekawsze i to bez względu na udział kadry Adama Nawałki.

Większość Polaków obejrzy rozgrywki w domu przed telewizorem (85%) – w kanałach otwartych lub w Internecie. Zaledwie nieco ponad 8% badanych deklaruje zakup dodatkowych pakietów telewizyjnych specjalnie na tę okazję. Nieliczni wybiorą się do znajomych (6%) lub pubu (3%). Do Francji uda się garstka spośród tych, którzy planują oglądać mistrzostwa – według deklaracji zebranych przez PAYBACK Opinion Poll będzie to zaledwie 1 osoba na 200. Jednymi z powodów są trudne do zdobycia bilety oraz wysokie koszty takiego wyjazdu – od 1000 do 3000 zł.

Bez względu na to, czy kibicujemy w domu, czy na trybunach, w sklepach nie brakuje gadżetów, które mają nam pomóc poczuć atmosferę turnieju. Co prawda 2/3 badanych nie przywiązuje wagi do takich drobiazgów, jednak pozostali zamierzają zaopatrzyć się przede wszystkim w szaliki, koszulki oraz flagi. 20% kibiców takie gadżety już ma, a 14% dopiero je kupi. Według deklaracji, 42% z nich przeznaczy na ten cel od 51 do 100 zł. Poniżej 50 zł wyda 32% ankietowanych, powyżej 100 zł – 26%.

Czytaj również:  RINGY - widget, który rozwinie Twój biznes

Nie jesteśmy narodem hazardzistów – tylko 8% kibiców będzie obstawiać wyniki meczów w punktach zakładów wzajemnych. Zazwyczaj będą to niewielkie kwoty jednorazowe: poniżej 10 zł planuje przeznaczyć na ten cel 36% z nas, od 11 do 20 zł – 32%, kolejne 32% obstawi kwoty rzędu od 21 do 100 zł.

Niezależnie od tego, gdzie obejrzymy Euro i ile na to wydamy, mamy dobre nastroje. Aż 93% kibiców wierzy, że Polska wyjdzie z grupy, a 30% z nas jest przekonanych, że wygramy te mistrzostwa (w dalszej kolejności stawiamy na Hiszpanię – 28,5%, Niemcy – 22% i Francję – 10%). Co ciekawe w biało-czerwonych bardziej wierzą kobiety niż mężczyźni – na nasze Orły stawia aż 36% kibicek. Wśród panów entuzjazm jest nieco słabszy – na kadrę Nawałki stawia 23%; więcej, bo 26%, wierzy w wygraną Niemców.

*PAYBACK Opinion Poll

To badanie zostało przeprowadzone na uczestnikach Programu PAYBACK w dniach od 30 maja do 7 czerwca 2016 metodą ankiety online na grupie 412 osób. Grupa badawcza w wieku 18-65 lat dobrana została tak, aby odpowiadać strukturze demograficznej kraju.