Polska firma HiProMine laureatem nagrody Most Disruptive Innovation

HiProMine laureatem nagrody Most Disruptive Innovation

Czy pojedyncza spółka może zmienić obraz konkretnej branży lub nawet całego rynku? Zarówno Deloitte, jak i laureat ufundowanej przez tę firmę doradczą nagrody Most Disruptive Innovation wierzą, że tak. W tegorocznej edycji środkowoeuropejskiego konkursu bezkonkurencyjna okazała się polska firma HiProMine, która rozwija technologie przemysłowej hodowli i przetwarzania owadów. Podpoznański start-up wykorzystuje wytworzone przez miliony lat ewolucji umiejętności przetwarzania przez owady odpadów organicznych w najwyższej jakości substancje odżywcze. Nagroda Most Disruptove Innovation została przyznana w tym roku po raz pierwszy, wyboru dokonali przedstawiciele Deloitte oraz Partnerów rankingu „Technology Fast 50 CE” wśród firm, które zgłosiły udział w specjalnej kategorii rankingu.

HiProMine laureatem nagrody Most Disruptive InnovationFirma HiProMine, została założona w 2015 roku przez Jakuba Urbańskiego, biologa molekularnego, Damiana Józefiaka, profesora kierującego Katedrą Żywienia Zwierząt i Gospodarki Paszowej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu oraz profesora Jana Mazurkiewicza, kierownika Zakładu Doświadczalnego Technologii Produkcji Pasz i Akwakultury w Muchocinie. „Powstaniu nagrody Most Disruptive Innovation, która została wręczona podczas gali Technology Fast 50 dla firm technologicznie innowacyjnych w Europie Środkowej, przyświecała chęć wykazania, że również w Polsce powstają takie spółki i start-upy, których technologie, produkt lub usługi mają szansę stać się przełomowe i wywrzeć rewolucyjny wpływ na rynek europejski albo nawet globalny” – mówi Magdalena Burnat-Mikosz, Partner, Lider programu Technology Fast 50 w Europie Środkowej w Deloitte. HiProMine najlepiej wpisała się w te kryteria. Działalność firmy ma olbrzymi potencjalny wpływ na rynek produkcji białka na potrzeby przemysłu paszowego i spożywczego. Co więcej spółka planuje poszukiwanie zastosowań swoich technologii w medycynie, farmacji, kosmetyce i przemyśle chemicznym” – dodaje.

Założyciele HiProMine w ciągu najbliższej dekady chcą zdominować rynek białka owadziego w całej Europie. „Nasza technologia jest w pełni skalowalna, przyjazna dla środowiska i niskoemisyjna, co więcej opiera się na wykorzystaniu niskowartościowych produktów ubocznych rolnictwa i przemysłu spożywczego. Jesteśmy przekonani, że białko owadzie jest olbrzymią szansą nie tylko na zmniejszenie uzależnienia naszego rolnictwa od importu białka na cele paszowe, ale również podbicie rynków globalnych – technologia opracowana przez HiProMine może stać się wizytówką polskiej innowacji” – mówi Jakub Urbański – CTO, HiProMine.

 

O nagrodę Most Disruptive Innovation w tym roku rywalizowało aż 16 spółek z regionu Europy Środkowej. Pięć z nich pochodziło z Polski (oprócz HiProMine były to Cloud Technologies, Virtual Power Plant, Phenicoptere oraz Inphotech), w konkursie startowały również innowacyjne przedsiębiorstwa z Rumunii, Słowacji i Litwy. Firmy przedstawiały Jury swoje dokonania, plany, model sprzedaży, portfolio klientów oraz analizowały swój wpływ na środowisko, branżę, w których działają i społeczeństwo. „Warto obserwować te przedsięwzięcia, być może są wśród nich przyszli giganci technologiczni. Spółki te posiadają własne rozwiązania i udowodniony dorobek, są również bardzo dobrymi partnerami dla korporacji, gdyż wnoszą unikalne know-how i świeże spojrzenie na biznes” – mówi Jakub Weber, Starszy Menedżer w zespole Innovation Consulting Deloitte.

Nagroda będzie przyznawana cyklicznie, co roku i będzie stałym elementem rankingu „Technology Fast 50 CE”.