Pomoc prawna dla lekarzy i podmiotów leczniczych

pomoc prawna dla lekarzy

Nawet najlepszy lekarz może popełnić błąd, podobnie zresztą jak pozostali przedstawiciele brany medycznej. Niestety, pomimo zachowania należytej staranności i działania zgodnie z obowiązującymi regułami, może czasami dojść do sytuacji, w której pracownik szpitala lub kliniki zostanie pozwany przez niezadowolonego pacjenta oraz jego bliskich.

  1. Wsparcie prawne dla lekarzy i innych pracowników medycznych
  2. Na co zwrócić uwagę przy wyborze prawnika?
  3. Sprawy cywilne przeciwko lekarzom
  4. Pomoc w sprawie karnej dla podmiotu leczniczego

W tego typu sprawach należy jak najszybciej znaleźć kancelarię, która ma wiedzę i doświadczenie w obronie lekarzy oraz podmiotów leczniczych, gdyż w przeciwnym razie trudno będzie samemu zadbać o dobre imię.

Wsparcie prawne dla lekarzy i innych pracowników medycznych

Na szczęście zarówno lekarz, pielęgniarka, diagnosta, jaki i dentysta oraz pozostali pracownicy szpitali zawsze mogą skorzystać z pomocy prawnika, który w przypadku sprawy cywilnej lub karnej zajmie się reprezentacją. Zdecydowanie zwiększa to szanse na załatwienie sprawy zgodnie z oczekiwaniami podmiotu leczniczego. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku branży medycznej każda sprawa może być inna, więc wymaga odpowiedniego zaangażowania ze strony kancelarii.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze prawnika?

Jeżeli zastanawiasz się nad wybraniem kancelarii adwokackiej, która zajmie się sprawami związanymi z prawem medycznym lub dotyczy personelu pracującego w służbie zdrowia, musisz zwrócić uwagę na to, aby wybrać taką, która rzeczywiście się w tym specjalizuje. O ile bez żadnego problemu można dotrzeć do prawników obeznanych w prawie spadkowym lub rodzinnym, to branża medyczna jest bardziej skomplikowana. Nic więc dziwnego, że wiele osób narzeka na trudności ze znalezieniem dobrego prawnika. Przed nawiązaniem współpracy upewnij się, że wybrana kancelaria prowadziła w przeszłości podobne sprawy i może pochwalić się sukcesami. Podczas rozmowy z przedstawicielem kancelarii zapytaj, czy jej pracownicy zapewnią wsparcie oraz ochronę w przypadku procesów karnych, wystąpienia roszczeń cywilnych lub spraw odwołujących się do odpowiedzialności zawodowej. Kancelaria powinna zapewnić między innymi obronę przed sądami (zarówno arbitrażowymi, jak i administracyjnymi), Sądem Najwyższym, NFZ, Rzecznikiem Praw Pacjenta oraz pozostałymi jednostkami.

Sprawy cywilne przeciwko lekarzom

W większości przypadków obrona w sprawach cywilnych prowadzonym przeciwko lekarzom i pozostałym zawodom medycznym potrzebna jest ze względu na rzekome naruszenia praw pacjenta, nieświadome wyrządzenie szkody lub nienależyte wykonanie obowiązków. Zanim jednak Kancelaria adwokacka w Rzeszowie będzie mogła przygotować skuteczną linię obrony, jej przedstawiciel musi zapoznać się ze wszystkimi szczegółami sprawy. Dzięki takiemu podejściu każda sprawa traktowana jest indywidualnie, co pozwala idealnie dobrać plan i strategię związaną z dalszymi postępowaniami. Pamiętaj, że sprawy procesowe mogą ciągnąć się naprawdę długo, dlatego zdecydowanie należy unikać działań pod wpływem emocji. Wystarczy jednak zdać się na specjalistę w tym zakresie prawa, aby zrobił on wszystko, co możliwe, aby zabezpieczyć interesy klienta. Popularna kancelaria z Rzeszowa, która wielokrotnie prowadziła obronę lekarzy oraz podmiotów leczniczych ma doświadczenie między innymi w przypadku następujących spraw:

  • obrona przed roszczeniami odszkodowawczymi, które dotyczą błędów lekarskich,
  • obrona przed roszczeniami w związku z naruszeniem praw pacjenta (obejmuje to również prawo do tajemnicy informacji, prawo do dostępu do dokumentacji medycznej oraz odmowę zgody na udzielanie świadczeń),
  • pomoc w przypadku roszczeń wynikających ze stosunku pracy,
  • wsparcie w razie wystąpienia naruszenia dóbr osobistych lekarza lub innego pracownika medycznego,
  • obrona przed roszczeniami argumentowanymi niewykonaniem umowy.

Pamiętaj jednak, że każda sprawa jest inna. Zamiast więc szukać wskazówek w internecie, skontaktuj się z prawnikiem i opisz mu swój problem. Dzięki temu zaoszczędzisz czas, a jednocześnie zyskasz pewność, że otrzymane informacje mają podstawy prawne i możesz je wykorzystać na swoją korzyść.

Pomoc w sprawie karnej dla podmiotu leczniczego

Osoby pracujące na stanowiskach medycznych oprócz pozwów cywilnych narażane są również na postępowania karne oraz sprawy gospodarcze. W takim przypadku również należy wybrać kancelarię, która ma niezbędne doświadczenie i będzie mogła odpowiednio poprowadzić sprawę. Wiele przydatnych porad znajdziesz na stronie https://jakubowskazawada.com/obrona-lekarzy-i-podmiotow-leczniczych/, gdzie opisano liczne sytuacje, w których obrona w sprawach karnych może być potrzebna. Można je podzielić na trzy podstawowe obszary: zarządzanie podmiotem leczniczym, udzielanie świadczeń zdrowotnych oraz czynności okołolekarskie. Chociaż tego typu sprawy są szczególnie trudne, wsparcie kancelarii daje ci największe szanse na ich wygranie. Zamiast więc wpadać w panikę, lepiej powierzyć swoją przyszłość dobremu prawnikowi.