Postulaty branży cyfrowej trafiły do MPiT

    Postulaty branży cyfrowej trafiły do MPiT

    Reprezentujący największych przedsiębiorców sektora nowoczesnych technologii w Polsce Związek Cyfrowa Polska przekazał Ministerstwu Przedsiębiorczości i Technologii branżowy manifest cyfrowy zawierający najważniejsze postulaty w obszarze rozwoju gospodarki cyfrowej w naszym kraju.

    W resorcie przedsiębiorczości spotykają się nasze drogi, wspólne wyzwania branży cyfrowej i nowoczesnego państwa. Liczymy, że manifest będzie fundamentem działań dla rządu w tym obszarze – powiedział podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Centrum Logistycznym Komputronik w Poznaniu prezes Cyfrowej Polski Michał Kanownik. Podkreślał, że branża nowoczesnych technologii jest wartością dodaną dla polskiej gospodarki. – Jednak niezbędne są regulacje sprzyjające jej rozwojowi – dodawał.

    W manifeście przekazanym uczestniczącemu w konferencji przedstawicielowi minister Jadwigi Emilewicz przedstawiono 8 priorytetowych wspólnych wyzwań i inicjatyw do realizacji. Wśród nich wymieniono m.in. budowę sieci 5G. Michał Kanownik podczas konferencji prasowej podkreślał wagę tego postulatu.

    Michał Kanownik, Prezes Cyfrowej Polski
    Michał Kanownik, Prezes Cyfrowej Polski

    – Gospodarka cyfrowa to dziś ogromny zakres usług. One nie będą się rozwijać bez sprawnego i bezpiecznego wdrożenia sieci piątej generacji, która będzie motorem napędowym dla rozwoju biznesu w Polsce – mówił szef Cyfrowej Polski.

    W manifeście branża pisze również o potrzebie zapewnienia w Polsce cyberbezpieczeństwa na odpowiednim poziomie, a także rozwoju e-usług, zwłaszcza w administracji publicznej. Autorzy manifestu podkreślają również konieczność edukacji cyfrowej, m.in. w szkołach, podniesienia nakładów na rozwój przemysłu 4.0 oraz rozwoju sztucznej inteligencji i Internetu Rzeczy poprzez inwestycje w centra badawczo-rozwojowe. Manifest ponadto podkreśla zwraca uwagę na konieczność ustanowienia na nowo zasad ochrony prywatności i dokonania odpowiednich, respektujących wszystkie strony, zmian w prawie autorskim na Jednolitym Rynku Cyfrowym.

    Pod manifestem polskiej branży cyfrowej podpisali się przedstawiciele Związków: Cyfrowa Polska, Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan, Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Fundacji Start-up Poland.