Powrót napięcia w relacjach USA-Chiny

0
donald trump

Z początkiem maja 2020 powróciły napięcia na linii USA-Chiny. Zaostrzenie zostało zainicjowane przez amerykańską administracja, która wysnuła liczne oskarżenia wobec chińczyków, jakoby byli odpowiedzialni za wybuch pandemii koronawirusa. Donald Trump zagroził podniesieniem ceł, co przywróciło stare obawy o zaostrzenie wojny handlowej.

W czwartek (30.04.2020) Donald Trump ogłosił, że jest przekonany, iż koronawirus prawdopodobnie pochodzi z laboratorium Instytutu Wirusologii w Wuhan. Poza tym prezydent oskarżył Pekin o zbyt późne powiadomienie świata o zagrożeniu i skali epidemii.
Na koniec ubiegłego tygodnia GPW w Warszawie zanotowała wzrost. Indeks szerokiego rynku WIG zyskał na wartości 2,75%. Notowania największych spółek (tworzących index WIG20) zyskały 2,92%. Z kolei indeksy małych i średnich spółek zakończyły tydzień następująco: sWIG80 wzrósł o 2,76%, a mWIG40 o 2,05%.

W nadchodzącym tygodniu uwaga inwestorów będzie skupiona na danych z USA. We wtorek (05.05.2020) poznamy bilans handlu zagranicznego, indeks zatrudnienia, indeks ISM dla usług oraz indeks aktywności biznesowej. W środę (06.05.2020) zostanie opublikowany raport ADP. W czwartek (07.05.2020) poznamy liczbę złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

Z kolei w piątek (08.05.2020) czeka nas cały wysyp wrażliwych danych z rynku pracy USA. W ostatnim dniu roboczym nadchodzącego tygodnia poznamy dane o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym, stopę bezrobocia oraz długość tygodnia pracy.

Departament Zarządzania i Analiz
SUPERFUND TFI S.A.