Pożyczki online – czy warto decydować się na takie rozwiązanie?

Pożyczki online – czy warto decydować się na takie rozwiązanie

Pożyczki i kredyty online często wzbudzają obawę klientów. Jednak mogą one stanowić wygodne i nowoczesne rozwiązanie w przypadku pojawienia się przelotnych problemów finansowych lub atrakcyjnej okazji zakupowej – warto tylko zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii związanych z zaciąganiem takich zobowiązań.

  1. Na czym polegają pożyczki online?
  2. Czy kredyty online są bezpieczne?
  3. Kto może skorzystać z pożyczki online?

Na czym polegają pożyczki online?

Wzięcie pożyczki online składa się zwykle z podobnych procedur, co tradycyjne zaciągnięcie kredytu w banku, jednak jest zwykle prostszym procesem. Przede wszystkim, nie trzeba w tym celu wychodzić z domu – całość odbywa się drogą internetową. Zazwyczaj pierwszym krokiem jest wystosowanie niezobowiązującego zapytania o ofertę, w którym wskazuje się interesującą klienta kwotę i czas spłaty, a także podaje potrzebne informacje (na przykład o stanie zatrudnienia). Wówczas ze strony banku lub innego podmiotu udzielającego pożyczki online zostaje wysłana oferta (lub od razu ewentualna umowa – w zależności od zasad panujących w danej firmie). Jeżeli wszystko się zgadza, możesz zawrzeć umowę przez Internet (przykładowo legitymując się dowodem osobistym). Pieniądze powinny znaleźć się na twoim koncie najpóźniej w ciągu 24 godzin, choć niektórzy pożyczkodawcy przesyłają je nawet w kwadrans.

Czy kredyty online są bezpieczne?

Podobnie jak w przypadku pożyczek udzielanych stacjonarnie, podczas brania kredytu online można natrafić na nieuczciwego pożyczkodawcę. Najlepszym sposobem na zabezpieczenie się przed taką ewentualnością jest sprawdzenie opinii o podmiocie użyczającym zobowiązania, na przykład czytając opinie użytkowników lub korzystanie z platformy kredytowej takiej jak https://www.bancovo.pl/, która agreguje oferty tylko zaufancyh partnerów. Należy też zawsze bardzo dokładnie czytać umowę, a w przypadku problemów ze zrozumieniem treści zasięgnąć porady eksperta (na przykład doradcy finansowego lub konsultanta w instytucji pożyczkowej).

Kto może skorzystać z pożyczki online?

Z kredytu online może skorzystać każda osoba, która ukończyła osiemnasty rok życia i spełnia kryteria zawarte w regulaminie danej pożyczki. Z reguły nie są to duże wymagania: zazwyczaj wystarczy dowód osobisty. Czasami również dane klienta są sprawdzane w rejestrze dłużników. Natomiast zaświadczenie o zarobkach, posiadanie umowy o pracę lub zabezpieczenie materialne pożyczki nie są zawsze potrzebne.