Pozytywna rekomendacja dla CAT od GS. Microsoft z podniesioną ceną docelową

forex giełda

Otwarcie na amerykańskim rynku, podobnie jak w Azji czy w Europie znajduje się niżej niż wczorajsze zamknięcie z racji skokowego wzrostu stwierdzonych nowych przypadków zachorowań spowodowanych przez koronawirusa. Ten gwałtowny przyrost jest spowodowany m.in. tym, że zmieniono metodologię klasyfikacji chorych, co może mieć jedynie jednorazowy wpływ na tak istotną zmianę.

Warto jednak pamiętać, że amerykański rynek akcji wciąż jest blisko ustanowionych wczoraj rekordów wszech czasów i nie brakuje pozytywnych informacji dla poszczególnych spółek. Dziś w handlu przed sesją wyróżniała się spółka Caterpillar, która była jedyną zyskującą w indeksie Dow Jones Industrial Average, skupiającego akcje 30 przedsiębiorstw. Caterpillar, Inc. (CAT) zajmuje się produkcją sprzętu budowlanego i wydobywczego, silników diesla i tych napędzanych gazem ziemnym, turbin gazowych czy lokomotyw spalinowo-elektrycznych. Pozytywny sentyment do CAT pojawił się po rekomendacji banku Goldman Sachs. GS podniósł cenę docelową dla ceny akcji spółki na 168 USD, czyli o ponad 20 proc. wyżej niż cena obecna.

Również pozytywne informacje pojawił się dla jednej z gwiazd obecnej hossy, czyli spółki Microsoft. MSFT, którego cena akcji w rok wzrosła o prawie 80 proc., a z kolei od początku tego roku o około 17 proc., otrzymał wyższą cenę docelową od analityków Evercore ISI. Została ona podniesiona z poziomu 190 USD do 2012 USD, co oznacza potencjał 15 proc. wzrostu od wczorajszego zamknięcia. Według danych zebranych przez Bloomberga Microsoft na Wall Street ma 39 rekomendacji kupna, 3 rekomendacje trzymaj i zero rekomendacji sprzedaży.

Tymczasem popularna sieć kawiarni Starbucks otrzymała od MKM Partners rekomendację kupna z ceną docelową na poziomie 105 USD, która znajduje się o 19 proc. powyżej środowego zamknięcia. Na Wall Street spółka ma 15 rekomendacji kupna, 17 trzymaj i tylko 1 sprzedaj. W tym miesiącu cena akcji Starbucks wzrosła o około 5 proc.

Warto odnotować, że środę 12 stycznia Apple odnotowało rekordową cenę zamknięcia. Dziś cena akcji nieznacznie zniżkuje, ale pozytywną informacją dla byków może być fakt, że Apple poinformowało, iż niektóre sklepy w Pekinie zostaną otwarte już jutro 14 lutego. Sklepy będą na razie czynne w specjalnych godzinach od 11 do 18.

Departament Zarządzania Aktywami
Copernicus Capital TFI S.A.