Prezes Banku Pekao S.A. dla CNBC: w Polsce jesteśmy nastawieni optymistycznie

Michał Krupiński
Michał Krupiński

Trwa drugi dzień Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Na zaproszenie telewizji CNBC Michał Krupiński, Prezes Zarządu Banku Pekao S.A opowiadał o globalizacji, rosnącym optymizmie, wiodącej roli polskiej gospodarki i ambitnych planach Banku Pekao S.A.

Rano podczas drugiego dnia 48. Światowego Forum Ekonomicznego Michał Krupiński, Prezes Zarządu Banku Pekao S.A. udzielił wywiadu dla telewizji CNBC – jednej z największych telewizji biznesowych na świecie. Dziennikarzy interesowało czy Prezes Banku Pekao podziela opinie, że nastroje na tegorocznym Davos są wyjątkowo optymistyczne i czy na pewno nie musimy się niczego obawiać.

– Jestem obecny w Davos od wielu lat i jeszcze nigdy uczestnicy Forum nie byli w tak pozytywnym nastroju. Powodów do takiego optymizmu jest dużo. Gospodarka amerykańska szybko się rozwija, Chiny przyspieszają, do tego należy dołożyć bardzo szybki wzrost w Polsce i Brazylii. Nawet jeśli nie dostrzegamy braku równowagi w światowej gospodarce, zawsze trzeba być świadomym tego, co stanowi jej najsłabsze ogniwo. Zmianie ulegnie polityka banków centralnych. Świat zmaga się z nierównościami, a południowa Europa cierpi na niską produktywność i kryzys państwa socjalnego. Tego typu problemy łatwiej rozwiązać teraz, bo jak już kryzys nadejdzie, ciężej będzie znaleźć rozwiązanie – mówił Michał Krupiński, Prezes Zarządu Banku Pekao S.A.

Prezes Krupiński pytany był również o rolę Polski na arenie międzynarodowej i prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego. – W Polsce jesteśmy nastawieni optymistycznie, mamy około 4-proc. wzrost gospodarczy, nasza gospodarka jest otwarta i ściśle związana z gospodarką międzynarodową. Polska jest dużym producentem, co druga osoba w kraju zatrudniona jest właśnie w produkcji i, co zaskakujące, pod tym względem przypominamy Chiny. Polska jest państwem proeuropejskim, ogromnym wsparciem dla Unii Europejskiej i myślę, że nie powinniśmy mieszać polityki wewnętrznej z gospodarką, której siła leży w demografii – dodał Michał Krupiński.

Pytano również o ambicje i plany Banku Pekao S.A. – Bank Pekao S.A. jest drugim największym bankiem w Polsce i największym bankiem korporacyjnym. W sytuacji dużego optymizmu konsumentów w połączeniu z rosnącymi płacami i najniższym bezrobociem, bank może stać się największym kredytodawcą korporacyjnym. Skupimy się na bankowości dla MŚP i nowoczesnych digitalowych rozwiązaniach. Forum w Davos to dla nas doskonała okazja do pozyskania partnerów strategicznych celem implementacji technologii blockchain, uproszczenia procesów i ograniczenia back-office’u – dodał Michał Krupiński.

O technologii blockchain, Prezes Krupiński rozmawiał już zresztą pierwszego dnia Forum podczas dyskusji panelowej „Technologia blockchain a banki”, której organizatorem i gospodarzem była również telewizja CNBC. Prezes podkreślał, że Bank Pekao chce być liderem zastosowania tej technologii m.in. do unowocześniania i upraszczania procesów.