Słabsze dane z Polski. Problemy USA

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Poznaliśmy ważne dane z Polski. Zarówno sprzedaż detaliczna, jak i produkcja przemysłowa okazały się słabsze od oczekiwań. W USA, oprócz słabych danych makroekonomicznych wraca problem zamknięcia rządu.

Słabsze dane z Polski

W piątek poznaliśmy dwa ważne odczyty z polskiej gospodarki. Sprzedaż detaliczna rośnie o 6% w skali roku. Jest to przyzwoity wynik, ale oczekiwania mówiły o 8,7%, zatem odczyt był niemiłym zaskoczeniem dla rynków. Podobnie sprawa miała się z produkcją przemysłową. Tutaj również rezultat był poniżej oczekiwań analityków, różnica były jednak znacznie niższa i wyniosła 0,2%. Tego dnia złoty od rana i tak tracił do euro w ramach realizacji zysków przez inwestorów. Dane po prostu utrzymały ten ruch.

Brak porozumienia w sprawie budżetu w USA

Minął czas, do którego w USA obowiązywało prowizorium budżetowe. Brak porozumienia oznacza tzw. shutdown. Termin ten oznacza wysłanie wszystkich pracowników państwowych, którzy nie odpowiadają za bezpieczeństwo, na przymusowy urlop. Takie zamknięcie rządu nie byłoby niczym nadzwyczajnym. W 2013 roku, za prezydentury Baracka Obamy, trwało ono aż 16 dni. Dzisiaj głosowana ma być ustawa odsuwająca problem do 8 lutego. Jeżeli nie dojdzie do porozumienia, można spodziewać się dalszych spadków na dolarze. Ostatnie osłabienia amerykańskiej waluty są zresztą tłumaczące zbliżającym się czasem, po którym nastąpi shutdown. Powodem całego zamieszania są nadchodzące w listopadzie wybory. Obie partie chcą obarczyć przeciwnika za obecny impas.

Słabsze dane z USA

Słabość dolara to nie tylko problemy z uchwaleniem budżetu w USA. Dodatkowym problemem są dane makroekonomiczne. Po słabszych danych w czwartek, gdzie pomimo dobrych danych z rynku pracy, pojawiły się słabe dane chociażby z rynku nieruchomości. W piątek pojawił się kolejny problem. Indeks Uniwersytetu Michigan również okazał się słabszy od oczekiwań.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:00 – Polska – koniunktura gospodarcza,

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl