Programiści pomagają nauczycielom

Robert Strzelecki, prezes zarządu Grupy TenderHut (2)
Robert Strzelecki, prezes zarządu Grupy TenderHut

Najszybciej rozwijająca się spółka IT w Polsce – SoftwareHut, dołączyła do programu Microsoft wspierającego szkoły w zdalnym nauczaniu. Wśród partnerów inicjatywy oprócz SoftwareHut znalazły się takie firmy jak T–Mobile oraz Operator Chmury Krajowej. Programiści SoftwareHut przeszkolili do tej pory ponad 800 pedagogów z korzystania z bezpłatnego pakietu Microsoft Office 365 dla Edukacji. Pilotażowe warsztaty odbyły się na początku kwietnia, a obecnie eksperci z SoftwareHut doradzają nauczycielom, jak najlepiej korzystać z udostępnionych narzędzi.

Spółka w pomoc nauczycielom zaangażowała się już na początku kwietnia, kiedy zaczęła prowadzić warsztaty dla lokalnych szkół z Białegostoku, z którego się wywodzi. Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem i w ciągu kilku tygodni przeszkolonych zostało ponad 800 nauczycieli. – Dzięki wydatnej pomocy firmy SoftwareHut udało nam się wdrożyć Microsoft Office 365 do prowadzenia zdalnych lekcji. Webinaria dla nauczycieli oraz konsultacje z programistami przeprowadziły nas bezproblemowo przez proces integracji oprogramowania, za co jesteśmy bardzo wdzięczni – mówi Katarzyna Szostak–Król,  dyrektor Szkoły Podstawowej nr 26 im. Stanisława Staszica w Białymstoku.

Inicjatywa SoftwareHut spotkała się z uznaniem ze strony Microsoft, który zaprosił spółkę do ogólnopolskiego programu wsparcia nauczycieli w prowadzeniu zdalnych lekcji. – W Microsoft rozwijamy technologię do zdalnej edukacji już od dawna. Każdy uczeń i nauczyciel może w Polsce bezpłatnie korzystać z usługi Office 365 A1 dla Edukacji, zawierającej Microsoft Teams, aplikacje Word, Excel PowerPoint i OneNote w wersji online oraz inne aplikacje i narzędzia do zdalnej nauki. Mamy przekonanie, że technologia zawsze powinna być tworzona z myślą o pomocy ludziom w ich codziennej pracy, nauce i rozrywce. Dziś, kiedy każdy z nas mierzy się z trudną rzeczywistością, wiemy że tylko razem – łącząc siły i zaangażowanie po stronie Microsoft oraz naszych Partnerów – jesteśmy w stanie pomóc uczniom, nauczycielom, szkołom, studentom i wykładowcom w ich codziennych zajęciach, w nauce – mówi Cecylia Szymańska, Dyrektor ds. Edukacji w Microsoft Polska.

Zaangażowanie w ogólnopolską akcję polega na udzielaniu pomocy nauczycielom chcącym skorzystać z pełni możliwości, jakie daje usługa Office 365. Komplet rozwiązań umożliwia poprowadzenie zdalnej lekcji, dzieci mogą widzieć nauczyciela i tablicę. Nauczyciel może udostępnić uczniom swój ekran, przeprowadzić testy i zebrać wyniki tak, że uczniowie nie będą widzieli nawzajem swoich prac. Każdy może na bieżąco zadawać nauczycielowi pisemnie pytania w trakcie lekcji albo dyskutować z klasą na ogólnym forum podczas przerw. Ważnym aspektem uruchomionego programu wsparcia dla szkół jest to, że konsultacje odbywają się online, dzięki czemu wszyscy mogą pozostać bezpiecznie w domu. – Praca przy pomocy zdalnych narzędzi to dla każdego programisty codzienność. W związku z tym jesteśmy gotowi na przekazanie tych niezbędnych umiejętności nauczycielom. Warto podkreślić, że nasi pracownicy są także wykładowcami akademickimi, dzięki czemu posiadają wiedzę z zakresu dydaktyki i potrafią w prosty sposób przekazać techniczną wiedzę osobom, które na co dzień nie mają do czynienia z instalacją oprogramowania czy obsługą aplikacji e–learningowych – tłumaczy Robert Strzelecki, prezes zarządu SoftwareHut.

Mimo że nie ma jeszcze oficjalnego stanowiska co do daty, kiedy uczniowie powrócą do szkół, to inicjatywa Microsoft i partnerów oferujących darmowe wsparcie i szkolenia, przyczyni się do zdobycia kolejnych kompetencji przez nauczycieli. – Podczas jednego z warsztatów mieliśmy prawie 180 uczestników. To pokazuje zarówno skalę potrzeb, jak i możliwości zdalnego przekazywania wiedzy. Dziś z przyjemnością odpowiadamy na zadawane przez nauczycieli pytania – podsumowuje Robert Strzelecki.

SoftwareHut szykuje także dodatkowe innowacyjne rozwiązanie wspierające zaangażowanie uczniów, z którego bezpłatnie będą mogli korzystać nauczyciele zwiększając w ten sposób frekwencje udziału w wirtualnych lekcjach.

Szkoły potrzebujące technicznego wsparcia w przejściu na nauczanie zdalne mogą zgłaszać się bezpośrednio do SoftwareHut pod adresem: [email protected], tel: 693 244 282.