Przecena dolara wywołana malejącymi szansami na podwyżkę amerykańskich stóp w tym roku

0

Dolar drugi dzień z rzędu traci do większości walut przez spekulacje, iż Fed odsunie w czasie decyzję o podwyżce stóp procentowych. Kontrakty na stopy procentowe dają jedynie 24 proc. szans na podwyżkę stóp przez Fed we wrześniu tego roku, 25,6 proc. szans na podwyżkę w listopadzie i 44,9 proc. szans na podwyżkę w grudniu. Po raz pierwszy ponad 50 proc. szans na podwyżkę stóp procentowych pojawia się dopiero w marcu 2017 roku. Para EURUSD zyskuje obecnie 0,6 proc. zbliżając się do poziomu 1,12. Para USDJPY traci 0,8 proc. ocierając się o poziom 101 jenów. Para GBPUSD zyskuje 0,3 proc oddalając się od poziomu 1,30.

Polski złoty zyskuje do dolara wraz z innymi walutami rynków rozwijających się, wspierany przez panujący na rynku optymizm inwestycyjny oraz przez banki centralne Japonii, Wielkiej Brytanii i Europejski Bank Centralny, które są w trakcie wprowadzania w życie programów skupu aktywów w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego. Para USDPLN traci 0,5 proc. handlując w pobliżu 2-miesięcznego minimum na poziomie 3,81. Złoty handluje stabilnie w pobliżu 4-miesięcznych maksimum  do euro i franka szwajcarskiego  na poziomach 4,26 i 3,90, oraz 2-letnich maksimów do funta na poziomie 4,98.  

Ceny palladu, używanego do produkcji katalizatorów, wzrosły dziś o ponad 7 proc. w reakcji na najwyższą od 17 miesięcy sprzedaż samochodów w Chinach. Pallad handluje teraz powyżej poziomu 730 dolarów za uncję, najwyżej w tym roku. Na taniejącym dolarze zyskują też inne metale szlachetne. Złoto rośnie ponad 1 proc. handlując ponownie powyżej poziomu 1350 dolarów za uncję, a srebro ponad 2 proc. handlując ponownie powyżej poziomu 20 dolarów za uncję. Również miedź po serii spadkowych dni zyskuje ponad 1,5 proc. handlując powyżej poziomu 2,18 dolarów za funta.

Czytaj również:  Brak większych zmian

Niemiecki indeks DAX nieznacznie koryguje wczorajsze silne wzrosty, które doprowadziły do przebicia długoterminowej linii trendu spadkowego i kluczowego poziomu oporu na poziomie 10500 punktów. Wczorajszy ruch oznacza iż DAX wszedł w „rynek byka”. DAX obecnie traci około 0,3 proc. handlując powyżej poziomu 10650 punktów. WIG20 handluje dziś stabilnie w pobliżu poziomu 1850 punktów, najwyżej od wyniku głosowania za Brexitem.

Andrzej Kiedrowicz
Chief Operating Officer
KOI Capital