Przed referendum w Wielkiej Brytanii nasilają się zawirowania walutowe

0

Huśtawka przed referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE w ciągu ostatnich kilku tygodni przechodziła przez kolejne gwałtowne zwroty akcji z dwoma widocznymi znaczącymi przesunięciami przewagi w sondażach. Ostatnia taka zmiana to wyraźne przesunięcie na korzyść zwolenników pozostania w UE, po tym jak w tragicznych okolicznościach zginęła Jo Cox, parlamentarzystka z Partii Pracy, popierająca pozostanie w Unii. W ciągu ostatnich dwóch tygodni funt spadł w stosunku do japońskiego jena postrzeganego jako bezpieczna przystań o około 10%, tylko po to, by od czwartkowych spadków do poniedziałkowego poranka wzrosnąć niemalże o 5%.

Ale nawet w przypadku przesunięcia w sondażach najważniejsze badanie, przeprowadzone w poniedziałek przez FT wskazuje na remis 44% do 44%, a reszta głosujących pozostaje niezdecydowana. Ten pozorny remis to wyraźne odwrócenie trendu z ostatnich dni, kiedy to głosy za wyjściem z UE nieznacznie, o kilka punktów procentowych przeważały nad głosami zwolenników UE, ale warto zwrócić uwagę, że strata po stronie przeciwników pozostania w Unii w mniejszym stopniu przełożyła się na wzrost poparcia na rzecz zwolenników pozostania w UE, wzrosła natomiast liczba osób niezdecydowanych. Niestety dla wszystkich tych niezdecydowanych wyborców w czwartkowym głosowaniu nie przewidziano możliwości odpowiedzi „Nie wiem”.

Binarnym rozłożeniem głosów w referendum oczywiście najbardziej zainteresowani są w szczególności obserwatorzy rynku i inwestorzy walutowi. Będzie za czy przeciw? Poza tym wiele osób wskazywało jednak na margines wygranej jako potencjalnie decydujący o długookresowej perspektywie dla Wielkiej Brytanii i jej stosunków z UE. Sytuacja taka ma miejsce w przypadku marginesu wygranej w odniesieniu do zwolenników Brexitu, co według niektórych w krótkim czasie może doprowadzić do nowego referendum, po tym jak Wielka Brytania już wystarczająco się „namęczy” z powodu osłabionych rynków aktywów i spadku koniunktury w kraju, a także poważnych ostrzeżeń ze strony UE dotyczących potencjalnych konsekwencji wyjścia z UE. Oczywiście jest tak wiele możliwości, że wszelkie próby straszenia ze strony przywódców unijnych obróciłyby się przeciwko nim. Dlatego też inwestorom walutowym pozostają do rozważenia trzy wyniki referendum: pozostanie w UE, wynik graniczący z Brexitem i jednoznaczne wyjście z UE. Rozważmy potencjalne reakcje na rynku walutowym na każdy z tych trzech scenariuszy.

Czytaj również:  GfK prognozuje, iż w 2018 r. w UE sprzedaż detaliczna w sklepach stacjonarnych wzrośnie o 2,1%