Przegląd wydarzeń następnego tygodnia 25.11-29.11

0
Konrad Białas - Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.

Dojdzie w końcu do porozumienia handlowego USA-Chiny czy nie? Niepewność blokuje decyzje inwestycyjne a rynki ogarnia zmęczenie tematem. Z drugiej strony dane makro nie dostarczają jasnych sygnałów poprawy koniunktury. Im bliżej grudnia, ty mniej czasu na odmianę klimatu. Z perspektywą skrócenia tygodnia przez Święto Dziękczynienia w USA, najbliższe dni powinny przynieść podtrzymanie apatyczności.

Przyszły tydzień: indeks zaufania konsumentów/zamówienia na dobra trwałego/Chicago PMI z USA, Ifo z Niemiec, HICP z Eurolandu, PKB z Polski, CAPEX z Australii, PKB z Kanady

USA

W USA tradycyjnie mamy tydzień skompresowany w trzy dni w związku z czwartkowym Świętem Dziękczynienia. Najbardziej interesującym powinien być indeks nastrojów konsumentów (wt), gdzie spodziewana jest poprawa. Dane o nastrojach w biznesie i solidny rynek pracy dają podstawy dla podtrzymania optymizmu wśród gospodarstw domowych. Poluzowanie polityki monetarnej łagodzi warunki kredytowe i sprzyja wzrostowi sprzedaży nowych domów (wt). Strajki w sektorze motoryzacyjnym będą ciążyć na październikowych danych o zamówieniach na dobra trwałe (śr). Wreszcie Chicago PMI (śr) potwierdzi poprawę nastrojów w firmach przy osłabieniu obaw o eskalację sporu handlowego z Chinami. Generalnie pozytywny ton z danych wesprze dolara, ale też może napsuć sentyment wobec ryzykownych aktywów, gdyż osłabną oczekiwania na łagodzenie polityki Fed.

Strefa euro

Indeks Ifo (pon) pomoże rozstrzygnąć, jak oceniać listopad w niemieckiej gospodarce. Choć ZEW i Sentix wskazały na poprawę warunków prowadzenia biznesu, wskaźniki PMI wysyłają mieszane sygnały. Lepszy odczyt podtrzyma nadzieje na stabilizację koniunktury. Z Eurolandu otrzymamy dane o inflacji HICP za listopad (czw), gdzie efekty niskiej bazy za poprzedni rok będą windować odczyty. Inflacja bazowa na 1,3 proc. r/r wciąż będzie daleko od celu EBC 2 proc., więc dane raczej nie pomogą EUR.

Wielka Brytania

Kolejny spokojny tydzień od strony danych z Wielkiej Brytanii. Na niecałe trzy tygodnie do wyborów parlamentarnych śledzenie sondaży i wsłuchiwanie się w debaty liderów partii to jedyne czynniki ryzyka dla funta, choć można odnieść wrażenie, że póki nie poznamy oficjalnych wyników głosowania, GBP będzie dryfował bez kierunku.

Czytaj również:  Samorządy walczą ze zmianami klimatycznymi. Zmuszają biznes do działań proekologicznych

Polska

Nie sądzimy, aby dane z Polski w przyszłym tygodniu wpłynęły na kurs złotego. Jesteśmy zdania, że konsumpcja słabnie, co może znaleźć odzwierciedlenie w danych o październikowej sprzedaży detalicznej (pon) i szczegółach raportu o PKB za III kw. (pt). Brak klarowności w temacie negocjacji handlowych USA-Chiny hamuje zapał do alokacji w aktywa rynków wschodzących, co może przywiązać EUR/PLN do 4,30 na dłużej.

Australia

Kolejny spokojny tydzień w Australii, gdzie tylko dane o wydatkach inwestycyjnych przedsiębiorstw za III kw. (czw) mogą pokazać pierwsze efekty ekspansji monetarnej RBA. Poluzowanie warunków kredytów jest ważnym elementem w procesie planowania inwestycji i będzie podstawą perspektyw gospodarczych na kolejne kwartały. Prezes RBA będzie przemawiał w Sydney (wt). Szczególnie opinia o szansach QE w Australii będzie interesująca. Dla AUD komentarze Lowe’a mogą mieć większe znaczenie obok sentymentu globalnego (umowa USA-Chiny).

Kanada

CAD ma za sobą burzliwy tydzień, choć od większych strat walutę uchroniły optymistyczne komentarze prezesa Poloza. Kolejnym testem będą dane o PKB za III kw. (pt), gdzie spodziewane jest spowolnienie z 3,7 proc. w II kw. Jakkolwiek komentarze z banku centralnego mocno osłabiły szanse na cięcie w grudniu, tak słabsze dane mogą zawsze namieszać w rynkowych oczekiwaniach.

Konrad Białas
Dom Maklerski TMS Brokers S.A.