Przyszłość e-commerce – co nas czeka do roku 2026

0

Branża sprzedażowa podlega dziś bezprecedensowym przeobrażeniom. Innowacje technologiczne, nowe modele biznesowe oraz zmieniające się oczekiwania konsumentów kształtują nowe oblicze e-Commerce. Criteo (NASDAQ: CRTO), firma technologiczna zajmująca się marketingiem efektywnościowym, wraz z Ovum, globalną firmą badawczą i doradczą w dziedzinie technologii, spojrzały na e-Commerce w perspektywie nadchodzących dziesięciu lat. Wnioski z badania mogą okazać się bardzo pomocne przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych przez sprzedawców online.

W badaniu przeprowadzonym przez Ovum na zlecenie Criteo wzięli udział kluczowi uczestnicy  ekosystemu e-Commerce, w tym wiodące marki detaliczne z różnych branż. Wnioski  pozwoliły stworzyć wizję przyszłości i obalić powszechne mity dotyczące rynku e-Commerce.

Mit nr 1: Fizyczne sklepy  znikną w ciągu kolejnej dekady

Sprzedaż w tradycyjnych sklepach będzie nadal istnieć, ale jej charakter ulegnie zmianie, stając  się formą rozrywki. Do 2026 roku konsumenci będą oczekiwać od sprzedawców dostarczenia dodatkowych wrażeń podczas zakupów, jako przeciwwagi do ograniczonej oferty produktowej. Zapotrzebowanie na wielkopowierzchniowe sklepy fizyczne będzie spadać, ponieważ wraz z usprawnieniami logistyki i nowymi modelami dostawy będzie zanikała potrzeba przechowywania towarów w jednym miejscu. W rezultacie istniejące już sklepy, aby przetrwać, będą musiały zawalczyć o klientów efektywnością oraz nową propozycją w zakresie doświadczeń zakupowych.

Mit nr 2: Drony i pojazdy autonomiczne zastąpią tradycyjne sposoby dostawy produktów

Natychmiastowa dostępność i szybka realizacja zlecenia, 24/7, będzie normą w 2026 roku, wymaganą szczególnie przez pokolenie millenialsów (urodzeni w latach 1980-1995) oraz generację Z (urodzeni w latach 1996-2010). Zwycięzcami w 2026 roku będą sprzedawcy potrafiący dostarczyć produkt do konsumenta w najszybszy i najbardziej ekonomiczny sposób. Najwięksi gracze będą w tym celu inwestować we własne systemy logistyczne jako czynnik wyróżniający, jak czyni to obecnie Amazon.

Użycie dronów i pojazdów autonomicznych nie będzie jednak powszechne w 2026 roku, głównie ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Te ograniczenia będą przyczynkiem do inwestycji i masowego rozpowszechnienia innych modeli, jak dostawa na żądanie, system click-and-collect lub dostawa naśladująca model Uber’a.

Czytaj również:  Polska jednym z najważniejszych krajów dla sprzedawców AliExpress

Mit nr 3: Wszystkie zakupy będą realizowane z wykorzystaniem smartfona

Tradycyjna koncepcja uniwersalnej, liniowej ścieżki zakupowej, którą podąża każdy konsument, w 2026 roku stanie się nieaktualna. Rozpowszechnienie urządzeń takich jak smartfony, smartwatch’e, smart TV, komunikujące się samochody, inteligentne sprzęty domowe, beacony i inne technologie spowodują, że ścieżka zakupowa stanie się jeszcze bardziej złożona. Już teraz konsumenci mogą rozpocząć i zakończyć zakupy na platformie mobilnej, w sklepie lub online. Warunkiem sukcesu dla sprzedawców w 2026 roku będzie umiejętność podążania za klientem korzystającym z coraz większej liczby urządzeń i punktów kontaktu, ale również pomiar efektywności poszczególnych kanałów w generowaniu sprzedaży.

Mit nr 4: Podejście silosowe jest najlepsze