PZU i Skanska – to największa transakcja w historii polskiego rynku biurowego

Generation Park pasaż – Waszawa – Skanska

Umowa PZU i Skanska to historyczny  rekord na rynku biurowym w Polsce. Tym samym pokonany został poprzedni rekord, w którym mBank wynajął aż 45,6 tys. mkw. powierzchni biurowej w Mennica Legacy Tower w Warszawie.

To także największa umowa w historii grupy Skanska na świecie. Potwierdza ona siłę warszawskiego rynku biurowego oraz to, jak ważna jest budowa nowoczesnej powierzchni biurowej. Szczególnie w obecnych czasach liczy się — co podkreśla w komunikacie PZU — komfort i bezpieczeństwo pracy. Firmy szukają przestrzeni przystosowanej do realiów pandemicznych, a w budowanych biurowcach zastosowane mogą być najnowocześniejsze rozwiązania odpowiadające za bezpieczeństwo. Mniej chętnie wybierane będą przestrzenie typu „open space”. Zwiększy się też pewnie średnia powierzchnia przypadająca na jednego pracownika. Dziś jest to 7 mkw., a może być 10 – 15 mkw. W czasie kiedy mówimy o wielkich zmianach na rynku biurowym, umowa z PZU potwierdza, że biura będą zawsze potrzebne. Dobre powierzchnie obronią się na rynku. Niektóre firmy będą, oczywiście, redukować zajmowane przestrzenie, ale wiele firm będzie zajmowało nowoczesną przestrzeń biurową.

W czerwcu w 40 realizowanych inwestycjach w Warszawie w sumie powstaje 853 tys. m kw. nowej powierzchni. W całej Warszawie są 862 budynki biurowe. W sumie w stolicy jest ponad 1 mln m kw. wolnej powierzchni w budynkach oddanych i budowanych (komercjalizowanych). Najemcy w Warszawie mają do wyboru nie tylko powierzchnię oddaną do użytku, ale także budowaną. W stolicy najwięcej buduje się na Woli. W tej dzielnicy powstaje prawie 600 tys. mkw. Dane REDD pokazują, że 60 proc. budowanej powierzchni ma już swoich najemców.  

Odsetek powierzchni niewynajętych w biurowcach na Woli to jedynie 7.95 proc., a dla całej Warszawy – 9.88 proc. Na Mokotowie z kolei (wlicza się Służewiec) współczynnik niewynajętej powierzchni w budynkach oddanych wynosi już prawie 14.50 proc. To Wola staje się jedną z ważniejszych dzielnic biurowych nie bez powodu. Wszystko w tym rejonie dzieje się w odpowiednim momencie. Najpierw powstało metro, które usprawniło dojazd, a teraz powstają biurowce. To zupełnie inna sytuacja niż na Służewcu, gdzie korki stały się już legendarne.

Komentarz: Piotr Smagała, dyrektor zarządzający REDD: