Raspberry Pi 4 w przemyśle

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Raspberry Pi jest stosowane w przemyśle coraz częściej. Ten komputer oparty o pojedynczą płytkę PCB już dawno przestał być uważany za gadżet dla hobbystów i zyskał uznanie w środowisku profesjonalistów. Raspberry Pi jest uniwersalnym i skutecznym rozwiązaniem, nadającym się szczególnie do prototypowania, wspieranym przez dużą społeczność i dużą liczbę osłon, które sprawiają, że Raspberry Pi nadaje się jak najbardziej do użytku przemysłowego.

Sven Pannewitz – menedżer produktu z reichelt elektronik
Sven Pannewitz – menedżer produktu z reichelt elektronik

Niedawno zaprezentowano nowy model, Raspberry Pi 4. Sven Pannewitz, menedżer produktu ds. komponentów pasywnych i płyt deweloperskich w reichelt elektronik, komentuje w następujący sposób korzyści, jakie oferuje urządzenie, oraz ich wpływ na projekty i zastosowanie w przemyśle.

Nowe funkcjonalności – nowe zastosowania

Raspberry Pi 4 posiada czterordzeniowy procesor ARM Cortex-A72 o częstotliwości 1,5 GHz oraz 1 GB, 2 GB lub nawet 4 GB pamięci RAM. Ta aktualizacja sprawia, że minikomputer jest jeszcze szybszy i dysponuje potężniejszą mocą obliczeniową. Stanowi pomocne rozszerzenie szczególnie w przypadku projektów, które wymagają szybkiego przetwarzania danych, na przykład podczas zbierania i przekazywania do przetwarzania informacji o pomiarach i statusie.

Nastąpiła także znacząca zmiana w interfejsach. W nowym modelu złącze Ethernet jest bezpośrednio podłączone do SoC, a nie za pośrednictwem USB, jak w poprzednich wersjach. Pozwoliło to przyspieszyć prędkość Ethernetu do poziomu gigabitowego, co stanowi ogromną zaletę w przypadku konieczności przesyłania szczególnie dużych ilości danych. Dzięki temu Raspberry Pi może realizować w ten sposób funkcje NAS.

Dzięki rozszerzonej pamięci RAM, nowym portom USB 3.0 i dwóm gniazdom wyświetlaczy 4K, Raspberry Pi 4 nadaje się teraz nawet jako komputer do tworzenia oprogramowania z systemem Linux. Dzięki istnieniu dużej liczby narzędzi programistycznych dla Raspberry Pi stał się on tanim i niezawodnym klientem dla programistów.

Bluetooth 5.0

W sektorze przemysłowym szczególne znaczenie dla bezprzewodowej transmisji danych z czujników ma standard Bluetooth oparty na łączności radiowej. Bluetooth 5 zawiera dodatkowe rozszerzone funkcje do obsługi urządzeń niskoenergetycznych, zapewniając szybką konfigurację połączeń, niskie zużycie energii i bardzo efektywny energetycznie transfer danych dzięki regularnym okresom spoczynku pomiędzy cyklami transmisyjnymi. Bluetooth 5 może być również wykorzystywany do bezprzewodowej transmisji danych w aplikacjach IoT, takich jak automatyka budynków czy logistyka magazynowa.

Standard Bluetooth 5.0 oferuje również możliwość nadawania beaconów Bluetooth o pojemności do 31 bajtów. Nadawca może w ten sposób dokładnie zlokalizować urządzenia docelowe i precyzyjnie je kontrolować. Beacony mogą być wykorzystywane np. do nawigacji w dużych halach produkcyjnych lub magazynach, zaś Raspberry Pi 4 służy w tych przypadkach jako jednostka sterująca sygnalizatorami Bluetooth.

Kompatybilność z nakładkami Shields i HAT oraz systemami operacyjnymi

Czy Raspberry Pi 4 jest kompatybilny ze standardowymi systemami operacyjnymi i innymi urządzeniami, takimi jak nakładki Shields lub HAT, które często są niezbędne w zastosowaniach przemysłowych? W przypadku aktualizacji do wyższej wersji zawsze należy najpierw sprawdzić, czy docelowy system operacyjny działa prawidłowo na nowym sprzęcie.

W systemach operacyjnych kompatybilność wsteczna jest zwykle gwarantowana. Na nowej płycie działają zazwyczaj również aplikacje, zwłaszcza do obsługi Shields lub innych akcesoriów. Jedynie inne systemy operacyjne lub programy mogą być stosowanie na nowszych platformach, takich jak RPi 4, dopiero po aktualizacji oprogramowania. Jednak do najpopularniejszych systemów operacyjnych Raspberry pi aktualizacje dostępne są już lub są spodziewane w najbliższym czasie.

W przypadku Shields musi być również brana pod uwagę nieco inna konstrukcja Raspberry Pi 4. W nowym modelu interfejsy USB i Ethernet zmieniły miejsca. Również interfejsy HDMI różnią się od poprzedniego modelu. Dlatego ważne jest wcześniejsze sprawdzenie, czy płyta i osłona pasują do siebie.

Podsumowanie

Raspberry Pi 4 znajduje swoje miejsce w środowisku przemysłowym – jako klient do tworzenia oprogramowania, sterownik Edge lub jako pomocnik do nawigacji w magazynach. Udogodnienia nowego modelu poszerzają zakres zastosowań i nowych eksperymentów.

Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane dla konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Polecane

Sektor aplikacji AI będzie rósł średniorocznie o 40 proc. do 2030 r.

Rozwój AI wywiera wpływ oraz presję na implementowanie tej...

Baker McKenzie: Polska przyspiesza przygotowania do budowy elektrowni atomowej

W ostatnich dwóch latach Polska dokonała znaczącego postępu w...

Inflacja niższa od oczekiwań – czy szczyt przypadnie na marzec?

Inflacja konsumencka w lutym 2025 r. wyniosła 4,9 proc....

Produktywność w Polsce rośnie szybciej niż w USA i Europie Zachodniej – raport EY

Wzrost produktywności w Polsce wyniósł 9,6% i był wyższy...
Wiadomości

Czy cła Trumpa naprawdę uczynią Amerykę wielką?

Donald Trump przekonuje, że jego polityka celna ma uczynić...

Trump straszy Europę, Putin kalkuluje rozejm, Glapiński studzi oczekiwania

Trump kieruje kolejną groźbą w kierunku Europy. Kolejne dane...

Inflacja niższa od oczekiwań – czy szczyt przypadnie na marzec?

Inflacja konsumencka w lutym 2025 r. wyniosła 4,9 proc....

Cena złota przebija 3000 USD za uncję

Cena złota przebiła historyczny poziom 3000 USD za uncję....

Produktywność w Polsce rośnie szybciej niż w USA i Europie Zachodniej – raport EY

Wzrost produktywności w Polsce wyniósł 9,6% i był wyższy...

Podwarszawski rynek magazynowy: rośnie popyt, ale podaż nie nadąża

W miejscowościach okołowarszawskich deweloperzy niechętnie podejmują się budowy magazynów...

Zaangażowanie pracowników rośnie niemal na całym świecie, ale nie w Polsce

Niemal co piąty pracownik na świecie ocenia się jako...

Indeks strachu VIX rośnie, Wall Street traci – Polska giełda pozostaje silna

Krajobraz inwestycyjny w Polsce - jak polscy inwestorzy reagują...
Coś dla Ciebie

Wybrane kategorie