Ropa i miedź z potencjałem do wzrostów – komentarz surowcowy Aforti Exchange

Marek Paciorkowski, dyrektor ds. rynków finansowych, Aforti Exchange / Grupa AFORTI
Marek Paciorkowski, dyrektor ds. rynków finansowych, Aforti Exchange / Grupa AFORTI
Marek Paciorkowski, dyrektor ds. rynków finansowych, Aforti Exchange / Grupa AFORTI
Marek Paciorkowski, dyrektor ds. rynków finansowych, Aforti Exchange / Grupa AFORTI

Cena ropy idzie lekko w górę wskutek zmniejszenia wydobycia przez Arabię Saudyjską, która w lipcu 2018 roku obniżyła poziom produkcji do 10,3 mln b/d, co stanowi spadek o 189 tys. b/d względem czerwca 2018. Nie bez znaczenia dla wyceny ropy jest również wejście w życie pierwszej transzy amerykańskich sankcji na Iran.

Finalnie – notowania OIL.WTI sięgnęły ponad 69 USD za baryłkę, a wycena Brent wzrosła do ponad 74 USD za baryłkę. Według analityków Aforti Exchange – większych zmian na rynku ropy trzeba spodziewać się w ostatnim kwartale 2018 roku. Na listopad 2018 przewidziana bowiem została kolejna seria restrykcji, wymierzona przez USA w irański sektor naftowy i gazowy oraz w irański bank centralny.

Z kolei nerwowa sytuacja na rynku miedzi nieco się ustabilizowała po oddaleniu perspektywy miesięcznego strajku w największej na świecie, chilijskiej kopalni Escondida. Surowiec lekko tracił na wartości, ale cały czas broni kluczowego wsparcia, co skutkować może wzrostem cen
w kolejnych tygodniach.

Ropa w odwrocie – cena lekko w górę z potencjałem do dalszych wzrostów

Źródło: Aforti Exchange - notowania ropy w układzie miesięcznym
Źródło: Aforti Exchange – notowania ropy
w układzie miesięcznym

Notowania ropy WTI wciąż dążą do testu lokalnego oporu w cenie 70.05 USD. Na przeszkodzie stoi jednak bariera 70 USD, która już drugi raz z rzędu spowodowała cofnięcie.

Dopóki jednak notowania pozostają powyżej naruszonego kanału spadkowego, oczekujemy kolejnych prób rozwinięcia wzrostów do bariery średnioterminowej w cenie 71.35 USD.

Miedź broni kluczowego wsparcia

Zgodnie z oczekiwaniami, lokalny szczyt poprzedniej struktury wzrostowej (a) w cenie 275.50 USD zatrzymał przecenę na rynku miedzi. W końcówce lipca i na początku sierpnia 2018 widoczne było również odreagowanie, które może okazać się początkiem ruchu w rejon 38.2-proc. zniesienia poprzedniej fali spadkowej, a więc realnym celem popytu może okazać się poziom 300 USD.

Warunkiem wzrostu cen miedzi jest oczywiście utrzymanie się strefy 275.50 – 277.20 USD w bieżącym tygodniu.

Aforti Exchange_notowania miedzi w układzie miesięcznym_lipiec 2018
Źródło: Aforti Exchange – notowania miedzi w układzie miesięcznym