Rynek Pracy Specjalistów w I kw. 2017 roku

0

W I kwartale 2017 r. na portalu Pracuj.pl opublikowano 138 089 ofert pracy. Oznacza to prawie 11% wzrost liczby ogłoszeń o pracę w porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku. Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia oraz przemysł ciężki. Pracodawcy poszukiwali głównie specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz ekspertów IT. Wśród województw na czele zestawienia pod względem liczby ogłoszeń znalazły się: mazowieckie, dolnośląskie i małopolskie, wielkopolskie oraz śląskie.

  • Wzrost całkowitej liczby ofert pracy o 11% w porównaniu do I kwartału 2016 r.
  • Najwięcej ofert pracy z branży handel i sprzedaż
  • 15% więcej ofert pracy z branży budownictwo i nieruchomości w porównaniu do I kwartału 2016 r.
  • 31% wzrostu zapotrzebowania na specjalistów ds. nieruchomości w porównaniu do
    I kwartału 2016 r.
  • 18% więcej ofert pracy skierowanych do specjalistów ds. inżynierii w porównaniu do I kwartału 2016 r.

Utrzymująca się znakomita koniunktura na polski rynku pracy widoczna jest w kwartalnych danych Pracuj.pl. W wielu obszarach pracodawcom zaczyna brakować rąk do pracy – co jest szczególnie widoczne w branżach o najwyższym potencjale wzrostowym.

Branże o największym zapotrzebowaniu na pracowników

Z analizy ogłoszeń opublikowanych przez pracodawców na portalu Pracuj.pl wynika, że największe zapotrzebowanie na pracowników w I kwartale 2017 r. widoczne było w firmach z branży handel i sprzedaż. Opublikowali oni 23 756 ogłoszeń o pracę, co stanowiło 17% wszystkich ofert z omawianego okresu. Kolejnymi branżami z największą liczbą opublikowanych ofert pracy były bankowość, finanse, ubezpieczenia (12% wszystkich ofert pracy) oraz przemysł ciężki (8% wszystkich ofert pracy).

Kluczowe wzrosty w I kwartale br. zanotowano w branży budownictwo i nieruchomości – wzrost o 15% rok do roku oraz IT i przemysł lekki.

rps_i_kw_pracuj_branze

Dla jakich specjalistów było najwięcej ofert w I kwartale 2017?

W I kw. 2017 r. najbardziej poszukiwanymi pracownikami na rynku pracy byli specjaliści handlu i sprzedaży (36% wszystkich ofert z pierwszego kwartału), obsługi klienta – jedna piąta wszystkich ofert pracy oraz pracowników IT. Na mały wybór ofert nie mogli także narzekać specjaliści ds. finansów, inżynierowie, pracownicy produkcji i logistyki.

Czytaj również:  Młodych dłużników przybywa, choć ich zaległości przeważnie nie przekraczają 4 tys. zł

Najbardziej wzrosło zapotrzebowanie pracodawców na specjalistów ds. nieruchomości – w pierwszy kwartale obecnego roku skierowano do nich o niemal jedną trzecią ofert więcej niż przed rokiem. Zauważalne było także zapotrzebowanie na specjalistów ds. budownictwa – w tym przypadku wzrost wyniósł niemal jedną piątą. Dane te potwierdzają dobrą kondycję rynku deweloperskiego. W I kwartale br. pracodawcy znacząco zwiększyli również zapotrzebowanie na inżynierów (o 18%) oraz specjalistów IT (o 13%). Także pracownicy produkcji znaleźli się w obszarze intensywnego zainteresowania pracodawców. W I kwartale 2017 r. opublikowano dla nich o 15% ofert pracy więcej, w porównaniu z analogicznym okresem w poprzednim roku.

rps_ikw_pracuj_specjalisci

W których województwach była najłatwiej o pracę?