Rynek transportowy w Polsce – rośnie zainteresowanie lekkimi ładunkami, import z Niemiec i Wielkiej Brytanii

0

Palety i towary na paletach oraz materiały budowlane i wykończeniowe to najczęściej przewożone ładunki w transporcie krajowym i międzynarodowym – wynika z raportu Oferteo.pl o rynku usług transportowych w Polsce. Najpopularniejsze kierunki importu i eksportu dla Polski to Niemcy i Wielka Brytania. Rośnie liczba zleceń dotyczących przewozu mniejszych ładunków, lżejszych niż 2 tony.

Transport krajowy najczęściej poszukiwanyPoszukiwany rodzaj transportu

Użytkownicy Oferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących usług z ich dostawcami, najczęściej byli zainteresowani transportem krajowym (60% zapytań złożonych w serwisie). Importu towarów z Europy do Polski dotyczyło prawie co czwarte zapytanie, natomiast transportu w przeciwnym kierunku – 15%.

Jedynie 2% zapytań dotyczyło transportu międzynarodowego – z rozładunkiem i załadunkiem poza granicami Polski.

Dokąd eksport, skąd import?

Podobnie jak w ubiegłorocznej edycji badania, najpopularniejszym kierunkiem eksportu jak i importu były Niemcy. Transportem towarów do naszych zachodnich sąsiadów było zainteresowanych 36% spośród osób zlecających eksport oraz 38% importerów. Na drugim miejscu w obu kategoriach znalazła się Wielka Brytania z 14% zleceń importowych oraz 16% zleceń eksportowych.

Interesująco wypada zestawienie krajów, które znalazły się na kolejnych miejscach. Dla importu są to kolejno: Francja (11%), Włochy (8%), Holandia (6%) oraz Belgia i Hiszpania (po 3%).

Natomiast dla eksportu: Holandia (6%), Francja (6%), Belgia i Włochy (po 4%) oraz Austria i Czechy (po 3%).

W tych zestawieniach może zaskakiwać niski odsetek zapytań dotyczący Czech, Ukrainy oraz Litwy.

Transport samochodów poza podiumTop 5 przewożonych ładunków

Palety i przewożone na nich towary drugi rok z rzędu okazały się najczęściej transportowanym ładunkiem. W najnowszej edycji badania Oferteo.pl tego typu ładunku dotyczyło 20% zleceń.

Co warte podkreślenia, pierwszy raz w historii badania Oferteo.pl z pierwszej trójki najczęściej transportowanych ładunków wypadły samochody. Tym razem odsetek zapytań o ich przewóz wyniósł 11%. Częściej zlecano transport materiałów budowlanych i wykończeniowych (13%) oraz maszyn, w tym maszyn rolniczych (12%).

Czytaj również:  Praca dla kilkuset osób. Rusza rekrutacja do najnowocześniejszej fabryki AGD pod Łodzią

Wzrasta popularność najlżejszych ładunkówCiężar przewożonego ładunku

Kolejną interesującą zmianą, którą pokazuje raport Oferteo.pl, jest znaczący wzrost popularności najlżejszych ładunków, o wadze nieprzekraczającej dwóch ton. W minionym roku dotyczyło ich aż 53% zapytań złożonych w serwisie. Dla porównania: w poprzedniej edycji badania transportem ładunku o takiej wadze było zainteresowanych 39% użytkowników.

Co ciekawe, wzrosło także, chociaż nie tak znacząco, zainteresowanie najcięższymi ładunkami. Transportu towarów o wadze przekraczającej 20 ton poszukiwał co piąty użytkownik Oferteo. W poprzedniej edycji badania odsetek zapytań o transport najcięższych ładunków wyniósł 14%.

Czym chcemy przewozić ładunki?

Trendy dotyczące wyboru pojazdu do transportu trzymają się mocno. Po raz kolejny badani przez Oferteo.pl najchętniej wybierali samochody typu: plandeka / firanka / mega (28%), bus towarowy (27%) oraz laweta / lora (16%).

Dokładnie taka sama kolejność wśród najpopularniejszych pojazdów została odnotowana w ubiegłorocznym raporcie dotyczącym transportu w Polsce.