Rynki wyceniają obniżkę stóp procentowych

forex giełda

Wystąpienie przewodniczącego Rezerwy Federalnej poprawiło nastroje na rynkach akcji. Według analityków wystąpienie Jerome Powell w zasadzie przypieczętowało lipcową obniżkę stóp procentowych za oceanem, co dodatkowo osłabiło dolara. Inwestorzy szacują z ponad 80 procentową pewnością, że stopa funduszy federalnych zostanie obniżona o 25 pb w lipcu, a na niecałe 20 procent oceniane jest prawdopodobieństwo cięcia o 50 pb. Będzie to pierwsza obniżka kosztów kredytu w USA od ponad 10 lat. Posiedzenie Fed, na którym prawdopodobnie zostaną obniżone stopy procentowe jest zaplanowane na 30-31 lipca.

W Polsce, na koniec ubiegłego tygodnia GPW zanotowała umiarkowane osłabienie. Indeks szerokiego rynku WIG stracił na wartości 0,19%. Notowania największych spółek (tworzących index WIG20) straciły 0,95%, natomiast indeks małych i średnich spółek (sWIG80) zakończył tydzień wzrostami +0,42%.

Trzeci tydzień lipca (15-19.07.2019) przyniesie wiele danych z polskiego rynku. We wtorek (16.07.2019) poznamy dane o inflacji, w środę zostaną ujawnione dane dotyczące zmian na polskim rynku pracy (m. in. o zatrudnieniu oraz średnim wynagrodzeniu), w czwartek będziemy mieli szanse zapoznać się z danymi dotyczącymi produkcji przemysłowej. Z kolei w piątek opublikowane zostaną dane o sprzedaży detalicznej. Na rynkach globalnych oczy inwestorów będą skierowane na wtorkową publikację danych o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w USA.

Departament Zarządzania i Analiz SUPERFUND TFI S.A.