SoftwareHut i TenderHut na liście Financial Times

Robert Strzelecki, prezes zarządu Grupy TenderHut
Robert Strzelecki, prezes zarządu Grupy TenderHut

W rankingu wskazującym 1000 najszybciej rozwijających się firm w Europie jest aż 14 polskich spółek IT. Pierwsze miejsce wśród nich zajmuje SoftwareHut z Białegostoku. Polska spółka produkująca oprogramowanie ma wzrost przychodów na poziomie 3000%. Ten wynik zagwarantował SoftwareHut 34. miejsce w zestawieniu opiniotwórczego brytyjskiego dziennika Financial Times,

SoftwareHut to:

  • wzrost przychodów na poziomie 3090,2% w latach 2015 -2018
  • przychód 32,8 mln PLN na koniec 2019 r. (wynik niezaudytowany)
  • 8 oddziałów programistycznych w Polsce
  • 10 obsługiwanych rynków

Ranking Financial Times powstał na bazie porównania tempa wzrostu przychodów firm z 32 europejskich krajów. Dotyczy lat 2015 – 2018. Do finalnego zestawienia 1000 spółek trafiły 44 polskie firmy. W poprzednim roku było ich tylko 23. Najszybciej rozwijające się technologiczne spółki z Polski to: SoftwareHut, RTB House, Virtus Lab, Global Control 5, CSHARK, ITFS, AppUnite, TenderHut, Hostersi, Solwit, J-Labs, Future Mind, Codedose, Luxon. W rankingu trzeci rok z rzędu zostało ujętych 90 firm, w tym 4 spółki z Polski.

SoftwareHut na koniec 2018 roku odnotował przychód w wysokości 19,9 mln PLN (4,68 mln Euro), co w zestawieniu z rokiem 2015, gdzie przychód spółki wynosił 0,62 mln PLN (0,15 mln Euro), zaowocowało wzrostem na poziomie 3090,2%. Średni wskaźnik rocznego wzrostu (CAGR) w latach 2015-2018 wyniósł 217,2%. Większość obrotu firmy (95%) generowane jest na rynkach zagranicznych. – Naszą wizją było skonsolidowanie polskiej branży IT oraz tworzenie oprogramowania głównie dla zagranicznych klientów. Oba cele z założenia były ambitne, ale przez ostatnie 4 lata skutecznie, krok po kroku, realizowaliśmy tę wizję przejmując lokalne firmy IT. Założyliśmy SoftwareHut w 2015 roku jako firmę oferującą oprogramowanie i outsourcing IT wspierającą programistycznie inne spółki w grupie. Teraz to najprężniej rozwijająca się spółka w całej Grupie TenderHut i zgodnie z tym, co twierdzi Financial Times, również najszybciej rozwijająca się spółka IT w Polsce – mówi Robert Strzelecki, prezes zarządu SoftwareHut i Grupy Kapitałowej TenderHut.

Początki spółki sięgają 2015 roku. Dziś SoftwareHut ma programistów nie tylko w Białymstoku, ale również w Warszawie, Szczecinie, Wrocławiu, Poznaniu, Przemyślu, Olsztynie, Trójmieście, a także w duńskiej spółce SoftwareHut Nordic. – Był moment, że rośliśmy w takim tempie, że z dnia na dzień pojawiało się u nas kilkudziesięciu nowych pracowników. Wdrożenie strategii rozwoju przyjętej przez zarząd było dużym wyzwaniem. Ale dbając o pracowników i poziom technologiczny udało się nad tym zapanować – wspomina Marcin Bartoszuk, CTO SoftwareHut, odpowiedzialny w spółce za dobór najwłaściwszych programistów. Mierząc się z wyzwaniem dynamicznego wzrostu firma stworzyła swoją czołową aplikację do zarządzania biurem, czyli Zonifero. Obecnie obsługuje 10 globalnych rynków, a dla wielu klientów pełni rolę partnera i doradcy w cyfrowej transformacji.

Gdzie leży tajemnica sukcesu polskiego software house’u? – Podchodząc do projektu staramy się zawsze patrzeć przez pryzmat korzyści, jakie z wdrożenia może osiągnąć klient. Nowe oprogramowanie powinno usprawnić działanie firmy, przynieść jej wymierne korzyści, a nie stanowić tylko pozycję kosztową. Przejmując kolejne firmy na polskim rynku IT poszerzaliśmy swoje kompetencje technologiczne i zwiększaliśmy zakres usług dla klientów. W tym momencie jesteśmy dla nich miejscem, w którym mogą zaspokoić swoje wszystkie technologiczne potrzeby. Wyzwaniem było scalenie programistów z różnych środowisk w jedną efektywną organizację. Ale ten proces nadal trwa – tłumaczy Jacek Zadrąg, COO SoftwareHut, dbający o operacyjną efektywność organizacji. Według Roberta Strzeleckiego, prezesa GK TenderHut, oprócz kompleksowego podejścia do obsługi klienta, tajemnicą sukcesu jest globalne patrzenie na rynek oraz współpraca między spółkami należącymi do całej grupy.  

W ubiegłorocznej edycji rankingu FT1000 najwyższe miejsce z polskich firm zajęła spółka matka SoftwareHut, czyli Grupa Kapitałowa TenderHut. Firma wraz z 3 innymi polskimi spółkami znalazła się po raz trzeci w zestawieniu. Najlepsza polska spółka w rankingu FT1000 2020 – Domator24.com, która zajęła 30 miejsce, mimo, że została ujęta w kategorii meblarskiej, jest również w pewnym sensie powiązana z branżą technologiczną, ponieważ produkuje fotele dla graczy. Gratulacje.