Solidarni Zwyciężymy: Ponad 58,3 mld zł z Tarczy Finansowej PFR dla mikro, małych i średnich firm

pieniądze

Już blisko 327 tys. mikro, małych i średnich firm, zatrudniających łącznie ponad 2,7 mln pracowników, otrzymało wsparcie finansowe w wysokości ponad 58,3 mld zł w ramach Tarczy Finansowej PFR. To środki, które mają na celu pomoc firmom w przetrwaniu trudnego czasu spowodowanego pandemią COVID-19 i przede wszystkim ochronę miejsc pracy dla lokalnych społeczności. Wnioski o udzielenie subwencji są przyjmowane do końca lipca.

W ramach uruchomionej 29 kwietnia 2020 r. Tarczy Finansowej PFR dla mikro, małych i średnich firm w ciągu ponad 2,5 miesiąca pomoc otrzymało 326 767 firm z całej Polski. Popłynęło do nich łącznie 58,33 mld zł. Z każdym dniem ta liczba rośnie o kolejne tysiące nowych przedsiębiorców. 58,3 mld zł dofinansowania pomogło przedsiębiorcom funkcjonować w czasie lockdownu i utrzymać miejsca pracy dla 2,7 mln pracowników.

Najwięcej z tej puli, bo ponad 10,5 mld zł otrzymało 50 401 firm z województwa mazowieckiego, zatrudniających łącznie blisko 413 tys. pracowników. Za nimi plasuje się 39 514 firm z województwa śląskiego, zatrudniających ponad 323 tys. pracowników, które otrzymały łączne dofinansowanie w wysokości 6,9 mld zł oraz 36 947 firm zatrudniających blisko 30,7 tys. pracowników z województwa wielkopolskiego, które otrzymały łącznie ponad 6,6 mld zł. 5,7 mld zł zostało natomiast wypłacone ponad 33 tys. firm z województwa małopolskiego. Firmy z województwa pomorskiego i dolnośląskiego otrzymały łącznie po ponad 3,8 mld zł, a z województwa łódzkiego blisko 3,5 mld zł. Najmniejsze dofinansowanie powędrowało do województwa opolskiego, ponad 7,2 tys. firm otrzymało tu wsparcie w łącznej wysokości ponad 1,2 mld zł.

Najwięcej wsparcia, czyli ponad 47,5 mld zł powędrowało do firm z branży handlowej, przemysłowej, budowlanej, transportowo-magazynowej oraz HoReCa. Do przydzielenia z dostępnej puli 25 mld zł dla mikrofirm pozostało jeszcze 7,2 mld zł, a w przypadku MSP 9,4 mld zł z dostępnych 50 mld zł. Firmy, które ucierpiały w wyniku pandemii COVID-19, mogą wnioskować o wsparcie finansowe jeszcze do końca lipca br. za pomocą formularzy udostępnianych w systemach bankowości elektronicznej 18 banków komercyjnych i kilkuset banków spółdzielczych.

Pandemia koronawirusa i związane z nią liczne ograniczenia mocno zachwiały sytuacją ogromnej liczby przedsiębiorców wielu branż w Polsce, którzy zostali praktycznie z dnia na dzień pozbawieni przychodów. Dla biznesu to ogromne wyzwanie. Brak przychodów nie oznacza  braku kosztów, firmy nadal musiały wypłacać pensje pracownikom, regulować zobowiązania i opłacać bieżące rachunki. Dla wielu przedsiębiorców był to czas weryfikacji dotychczasowej strategii działania i szukania nowych rozwiązań. Otrzymane dofinansowanie z Tarczy Finansowej na pewno wielu z nich pozwoliło przetrwać ten czas. Ale nie można zapominać także o sferze pozafinansowej, bo tu wydarzyło się wiele pozytywnych zmian. Napotkane trudności wyzwoliły w ludziach nowe siły, solidarność w działaniu, troskę i pomoc niesioną innym. Tego typu historii znamy dużo, mamy ich już ponad kilkadziesiąt zgłoszonych w konkursie w ramach naszej kampanii Solidarni Zwyciężymy. To niewątpliwie również dzięki tym historiom obecnie z nadzieją możemy patrzeć na kolejne miesiące wychodzenia z kryzysu.” – mówi Paweł Borys, Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Wszyscy mają nadzieję, że najgorsze chwile większość przedsiębiorstw ma już za sobą i powoli zarówno  pracodawcy, jak i pracownicy z optymizmem zaczynają postrzegać sytuację w jakiej znajdują się ich firmy. Z badania przeprowadzonego przez SW Research, zleconego przez Polski Funduszu Rozwoju w ramach kampanii Solidarni Zwyciężymy, wynika, że coraz mniej Polaków obawia się o utratę pracy w wyniku sytuacji związanej z problemami firmy spowodowanymi skutkami pandemii COVID-19 –taką postawę deklaruje 47,6% badanych wobec 32,8% wciąż jeszcze obawiających się o utratę pracy. Również pracodawcy z nadzieją patrzą na najbliższą przyszłość – 70,5% w całej Polsce przewiduje, że jest w stanie poradzić sobie z problemami w funkcjonowaniu w nadchodzących miesiącach. Solidarna współpraca tych dwóch grup społecznych – pracodawców i pracowników zdaniem 44,7% Polaków odgrywa kluczowa rolę w procesie radzenia sobie ze skutkami i wychodzenia z kryzysu spowodowanego skutkami pandemii COVID-19.

Tarcza Finansowa PFR

Tarcza Finansowa PFR dla firm i pracowników jest programem wsparcia o wartości 100 mld zł skierowanym do mikrofirm (zatrudniających co najmniej 1 pracownika) oraz małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Istotą Tarczy Finansowej PFR jest to, że skorzystanie z subwencji odbywa się szybko (w ciągu 1-2 dni) i nie wymaga od przedsiębiorców dodatkowych zaświadczeń ani załączników. Weryfikacja uprawnień przedsiębiorców oraz ich statusu jest przeprowadzana automatycznie za pomocą rejestrów publicznych – deklaracji VAT, danych z ZUS oraz z uwzględnieniem dostępnych dokumentów księgowych.