Społeczność Wywiadowcza USA: koronawirus nie jest wytworem człowieka ani bioinżynierii

0
test koronawirus covid19

Społeczność Wywiadowcza USA (US Intelligence Community) poprzez biuro dyrektora wywiadu narodowego wydała w dniu 30 kwietnia 2020 r. oświadczenie, że nowy koronawirus „nie został wytworzony przez człowieka ani zmodyfikowany genetycznie”. Oświadczenie jest wspólną opinią 17 służb specjalnych i agencji rządowych, tworzących Społeczność Wywiadowczą.

Dalej stwierdzono, że nowy koronawirus „ma korzenie w Chinach”, podzielając tym samym opinię większości ekspertów w dziedzinie zdrowia publicznego. Jednak zasadnicze stwierdzenie nie wyklucza możliwości, że wirus mógł pochodzić z ośrodka naukowego w Chinach i że mógł ulotnić się „przez kontakt z zarażonymi zwierzętami” lub „w wyniku wypadku w laboratorium”.

Wspólnota Wywiadowcza USA zapewniła, że będzie nadal rygorystycznie badać pojawiające się informacje i dane wywiadowcze w celu ustalenia, czy istnieje połączenie laboratoryjne z wirusem.

Na początku kwietnia generał armii USA Mark Milley, przewodniczący kolegium szefów sztabów, powiedział mediom, że ciężar dowodów wydaje się wskazywać na naturalne pochodzenie COVID-19. Jednak według medialnych doniesień amerykańskie i inne zachodnie agencje wywiadowcze „wciąż rozważają możliwość” wydostania się wirusa z rządowego laboratorium w Wuhan.

Źródło: strona internetowa Biura Dyrektora Generalnego Wywiadu Narodowego z 01.05.2020 r.