Stopa bezrobocia w lutym spadła, polskie firmy coraz bardziej potrzebują nowych pracowników

0

Firmy w Polsce mają coraz większy problem ze znalezieniem rąk do pracy. Przez długi okres czasu brak pracowników na rożnych pozycjach był rozwiązywany napływem imigrantów, zwłaszcza z Ukrainy. W rezultacie polskie bezrobocie spadło w stosunku do wydajności ekonomicznej.

Obecnie firmy często mają problem z terminem realizacji zamówień i dlatego są zmuszane nie tylko do zatrudnienia nowych ludzi, ale także do zwiększania płac. W tym roku stopa bezrobocia w lutym spadła do poziomu 8,5%.

Może się wydawać, że to nadal całkiem sporo, ale ze względu na fakt, że luty jest jednym z najgorszych miesięcy na polskim rynku pracy, a w zeszłym roku w tym samym czasie stopa bezrobocia wynosiła 10,3%, to należy uznać ten wynik za osiągnięcie. Jeszcze w tym roku możemy się spodziewać, że wskaźnik ten spaść może nawet poniżej 8%.

Na fakt, że zmniejszać się będzie liczba osób, które będą mieć trudności ze znalezieniem pracy, wskazują również prognozy gospodarcze i ich wskaźniki. Indeksy PMI dla sektora wytwórczego i sektora usług w Polsce utrzymują się nad poziomem 50 pkt. W piątek poznamy wyniki indeksów PMI dla strefy euro i Niemiec. Chociaż ta analiza jest zapisana jeszcze przed publikacją tych danych, to dzięki pozytywnym prognozom analityków, możemy oczekiwać, że będą to również wartości powyżej 50 pkt.

W tym tygodniu złoty nadal się umacniał. W piątek rano w stosunku do euro kurs wynosił 4,27 EUR/PLN. Kurs eurodolara utrzymywał się na poziomie 1,08 EUR/USD.

AKCENTA CZ a.s.

Czytaj również:  IPOPEMA Dłużny SFIO najlepszym funduszem długu na rynku