Szansa na ożywienie gospodarki już w III Q 2020

giełda

W niedziele (17.05.2020) w telewizji CBS okazał się obszerny wywiad z prezesem Fed Jerome Powellem. Widzowie mieli możliwość dowiedzieć się o przemyśleniach prezesa Fed ta temat terminów oraz scenariuszy odbudowy amerykańskiej gospodarki po kryzysie wywołanym przez pandemie koronawirusa. Dla wielu inwestorów najciekawszym okazał się fragment dotyczący działań, podejmowanych przez Fed. Jerome Powell potwierdził jednoznacznie, że w obecnej chwili trwa zarówno cyfrowy, jak i fizyczny dodruk pieniądza. Pieniądz wprowadza się na rynek przez skup obligacji skarbowych oraz innych papierów gwarantowanych przez rząd. Ponadto, prezes Fed oznajmił, że w porównaniu do roku 2008, obecne działania są prowadzone na istotnie większą skalę. Fed kupuje o wiele więcej aktywów niż poprzednio. J. Powell uważa, że jest szansa na ożywienie gospodarki i powrót do wzrostu PKB już w trzecim kwartale 2020 roku.

Na koniec ubiegłego tygodnia GPW w Warszawie zanotowała osłabienie. Indeks szerokiego rynku WIG stracił na wartości w ciągu tygodnia 1,95%. Notowania największych spółek (tworzących indeks WIG20) zaliczyły spadek o 2,11%. Indeksy małych i średnich spółek zakończyły tydzień następująco: sWIG80 zyskał na wartości 0,16%, natomiast mWIG40 zniżkował o 2,26%.

W nadchodzącym tygodniu uwaga inwestorów będzie skupiona na danych z USA. We wtorek (19.05.2020) oczekuje się wystąpienie publiczne prezesa Fed Jerome’a Powella w Senacie USA. W środę (20.05.2020) zostanie opublikowany protokół kwietniowego posiedzenia FOMC. W czwartek (21.05.2020) poznamy liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Poza tym, w czwartek (21.05.2020) poznamy wstępny odczyt PMI dla usług oraz przemysłu w krajach strefy euro.

Departament Zarządzania i Analiz
SUPERFUND TFI S.A.