Transakcje w kryptowalutach celem przestępców. Blockchain wymaga większego bezpieczeństwa

haker bitcoin kryptowaluty
  • Kryptowaluty rozwijają się w ekspresowym tempie – w ciągu zaledwie piętnastu lat rynek krypto-aktywów urósł do ponad 2 bilionów dolarów.
  • Tylko w 2021 roku cyber-oszuści wykradli 14 mld dolarów w kryptowalutach. To 80-proc. wzrost w porównaniu do 2020 r.
  • Według badania 2021 (ISC)² Cybersecurity Workforce Study, na świecie brakuje już ponad 2,7 miliona specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, nie mówiąc już o tych, którzy specjalizują się w Web3
  • Tylko w ostatnim roku ujawniono luki w zabezpieczeniach wiodących platform Web3, takich jak OpenSea, Rarible i Everscale

Tylko w 2021 roku cyber-oszuści wykradli 14 mld dolarów w kryptowalutach. To 80-proc. wzrost w porównaniu do 2020 r. Eksperci szacują, że spośród tysięcy cyberataków 40 miało nadzwyczaj poważne konsekwencje w postaci wygenerowanych miliardów dolarów strat! Check Point Research ostrzega przed lukami bezpieczeństwa w wiodących platformach Web3, takich jak OpenSea, Rarible czy Everscale. Oznacza to, że handel oraz transakcje dokonywane kryptowalutami obarczone są coraz większym ryzykiem za sprawą aktywności cyberprzestępców.

Koncepcja Bitcoina i Blockchain pojawiła się po raz pierwszy w 2008 roku. Od tego czasu na rynku blockchain nastąpiło wiele zmian, m.in. za sprawą wprowadzenia Ethereum, Non-Fungible Tokens (NFT), Metaverse i Internet of Value. Pomimo postępów technologicznych nadal istnieją poważne zagrożenia dla użytkowników – w zeszłym roku scamerzy wykradli swoim ofiarom rekordowe 14 miliardów dolarów. Dlaczego oszuści kryptowalutowi odnoszą takie sukcesy? Co z kolei mogą zrobić użytkownicy, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo?

Bezpieczeństwo nie dogania rozwoju technologicznego

Kryptowaluty rozwijają się w ekspresowym tempie – w ciągu zaledwie piętnastu lat rynek krypto-aktywów urósł do ponad 2 bilionów dolarów. Niestety, tempo to nie przełożyło się na zagwarantowanie większego bezpieczeństwa, czego dowodem są wykryte przez Check Point Research poważne luki w zabezpieczeniach wiodących platform Web3, takich jak OpenSea, Rarible i Everscale. Nowe projekty, takie jak Metaverse, są często budowane na niepewnym fundamencie. I to właśnie kwestie bezpieczeństwa oraz prywatności są głównymi problemami, które powstrzymują rozwój Metaverse.

Brakuje ekspertów bezpieczeństwa

– Dziś – w dobie, gdy wielkie firmy technologiczne inwestują w Metaverse – budowa technologii blockchain wraz z rozwojem innowacji tworzy nowy internet – internet wartości. Stoimy u zarania nowej ery, ery metawersu, która pociąga za sobą potrzebę nowego rodzaju zabezpieczeń – mówi Oded Vanunu, szef działu podatności produktów w Check Point Software

Według badania 2021 (ISC)² Cybersecurity Workforce Study, na świecie brakuje już ponad 2,7 miliona specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, nie mówiąc już o tych, którzy specjalizują się w Web3. W tym samym badaniu stwierdzono, że globalna siła robocza musiałaby wzrosnąć o 65%, aby skutecznie chronić krytyczne zasoby organizacji. Ten odsetek prawdopodobnie będzie znacznie wyższy, jeśli weźmiemy pod uwagę również kryptowaluty i Metaverse.

Dziś użytkownicy powinni być świadomi zagrożeń związanych z portfelami kryptowalutowymi, zachowując czujność w przypadku podejrzanych aktywności, które mogą prowadzić do kradzieży środków. Cyberprzestępcy nadal będą się starać przejmować portfele kryptowalutowe, wykorzystując luki w systemach, podobnie jak obserwowaliśmy to już w tym roku – dodaje ekspert Check Pointa.