Trendy na rynku smartfonów w 2020 roku

place

Rynek telefonów komórkowych osiągnął już swoją dojrzałość. Według GSMA Intelligence urządzenia te posiada aż 67% światowej populacji. Wciąż jednak jest to jeden z najdynamiczniej rozwijających się segmentów – producenci prześcigają się w tworzeniu nowych modeli telefonów z lepszymi podzespołami oraz ciekawym designem.

Pod względem premier, szczególnie pierwsza połowa 2020 zapowiada się bardzo obiecująco. Swoje modele z serii Galaxy S20 zaprezentował Samsung i są już w oficjalnej przedsprzedaży, choć do rąk klientów trafią od połowy marca. Na marzec Huawei zaplanował prezentację P40 i zapowiada się, że w najbliższym czasie Apple ogłosi wejście na rynek długo wyczekiwanego nowego modelu iPhone. Wielką niewiadomą wciąż jeszcze jest premiera Xiaomi Mi10 i 10 Pro na rynku europejskim. Produkty już pojawiły się na rynku chińskim, na którym okazały się hitem i zostały całkowicie wyprzedane, więc w Europie też mogą podbić rynek. Nie wiadomo tylko, kiedy…

Jeszcze doskonalsze zdjęcia

Producenci premierowych modeli postawili na udoskonalone aparaty fotograficzne, pozwalające na precyzyjne oddanie rzeczywistości, a także nagrywanie coraz lepszych filmów. Tegorocznym hitem będą aparaty o rozdzielczości 108 megapikseli. Taki posiada już dostępny na rynku Xiaomi Mi Note 10, a firma zapowiada, że wyposażone będą w niego również premierowe modele – Mi 10 i 10 Pro. W aparat robiący zdjęcia o takiej rozdzielczości wyposażony jest również Samsung Galaxy S20 Ultra.

– Pierwszy kwartał nowego roku to na rynku smartfonów zawsze czas premier i wzmożonego zainteresowania tą kategorią produktów – mówi Mariusz Joachimiak, Kierownik Działu Handlowego w RTV EURO AGD. – Duża grupa klientów poszukuje w tym czasie nowości. Według naszych badań aż 22 proc. klientów rozważa wymianę sprzętu natychmiast gdy pojawia się nowy model na rynku, a dla 51 proc. ważne jest, aby sprzęt elektroniczny pasował do ich stylu. Smartfony przestają być już tylko gadżetem elektronicznym, wyrażają indywidualny charakter i styl użytkownika, stąd tak duże zainteresowanie nowościami.

Klienci są obecnie bardziej świadomi – porównują oferty, poszukują rzetelnych dostawców, którzy są w stanie zaoferować atrakcyjne i elastyczne warunki zakupu.

– Ostatnio notujemy zwiększone zainteresowanie smartfonami. Wpływa na to kilka czynników, między innymi interesujące premiery, a także sytuacja na polskim rynku. Wielu klientów do niedawna szukających spektakularnych okazji cenowych u nieautoryzowanych sprzedawców zraziła się do takich zakupów i poszukują teraz wiarygodnego dostawcy. Dodatkowo smartfony to grupa produktów najchętniej kupowanych na raty, a RTV EURO AGD oferuje system finansowania ratalnego, więc klient może przyjść do naszego sklepu, w ciągu kilku minut załatwić formalności i wyjść z najnowszym smartfonem nie płacąc nawet złotówki – dodaje Mariusz Joachimiak, Kierownik Działu Handlowego w RTV EURO AGD.  

Producenci już stawiają na 5G

Od kilku już lat mówi się o wdrożeniu sieci 5G, ale w tym roku jest szansa, że testowany na całym świecie system będzie realnie dostępny dla dużo większej liczby użytkowników. W porównaniu do 4G ma zapewnić dziesięciokrotnie szybszą transmisję danych i dużo stabilniejsze połączenie. Według zapowiedzi operatorów, pierwsze komercyjne wdrożenia sieci piątej generacji mają nastąpić w Polsce już w 2020 roku.

– W związku z wdrożeniami sieci 5G na świecie, producenci telefonów równolegle pracują nad swoją ofertą i na rynku zaczynają się pojawiać urządzenia obsługujące ten standard. W tym roku Samsung zaprezentował Galaxy S20+, który dostępny będzie zarówno w wersji 5G, jak i 4G oraz S20 Ultra, dostępny wyłącznie w wersji 5G – mówi Mariusz Joachmiak, Kierownik Działu Handlowego w RTV EURO AGD. – Według danych Strategy Analytics, w roku 2025 liczba smartfonów funkcjonujących w standardzie 5G będzie wynosić już 1,5 miliarda.

Modele składane w nowej odsłonie

Moda na designerskie klasyki z klapką, które były hitem na rynku telefonów przed kilkunastoma laty, zainspirowała producentów do wprowadzenia ich w zupełnie nowej i innowacyjnej odsłonie. Motorola, inspirując się klasycznym modelem, zaprezentowała najnowszy razr, a Samsung 11 lutego oficjalnie pokazał światu Galaxy Z Flip, który jest już dostępny w sprzedaży.

– Galaxy Z Flip i razr są ciekawymi nowościami na rynku smartfonów – komentuje Mariusz Joachimiak, Kierownik Działu Handlowego w RTV EURO AGD. – Obydwa modele mają ciekawy design, są kompaktowe, wyposażone w składane, elastyczne ekrany oraz niewielkie wyświetlacze, pokazujące powiadomienia po złożeniu smartfonu. Dodatkowo, Samsung w modelu Z Flip zastosował tryb Flex, który dzieli aplikacje na pół, zamieniając górną połowę w obszar do oglądania, a dolną do sterowania.