Trendy w opakowaniach nie tylko dla e-commerce

    Trendy w opakowaniach nie tylko dla e-commerce

    Choć często się o nim zapomina, to dobre opakowanie pełni niezmiernie ważne funkcje w przypadku niemal każdego towarów – bez względu na to, czy sprzedajemy go online, czy w stacjonarnych sklepach.

    Również w tym przypadku mamy bowiem do czynienia z szeregiem trendów, które wynikają z potrzeb rynku oraz oczekiwań klientów.

    Jakie zatem powinny być opakowania przyciągające wzrok i przekonujące do zakupu? O tym opowiemy poniżej.

    Do czego służy dobre opakowanie?

    Opakowania spełniają szereg istotnych funkcji, niezmiernie ważnych dla każdego produktu. Przede wszystkim zabezpieczają towary przez zabrudzeniem i uszkodzeniem, co mogłoby wpłynąć na estetykę oraz komfort użytkowania. Źle dobrane lub uszkodzone opakowanie w niektórych przypadkach potrafią prowadzić do zmian właściwości fizykochemicznych produktu lub wręcz jego zepsucia. Dla konsumenta wiąże się to z koniecznością wyrzucenia lub zwrócenia przedmiotu. Dla producenta lub sprzedawcy oczywiście wpływa to na powstanie strat generujących dodatkowe koszty.

    W wielu przypadkach opakowania stanowią nośnik ważnych informacji na temat produktu. Umieszcza się na nich skład (żywność, chemia lub odzież), parametry techniczne, instrukcję obsługi oraz wszelkie certyfikaty, które uzyskał konkretny przedmiot. Dzięki nim konsument może podjąć świadomą decyzję i wybrać najlepszy dla niego produkt.

    Część informacji na etykietach jest wręcz wymagana przez przepisy prawa lokalnego lub unijnego.

    Opakowania coraz częściej pełnią funkcję marketingową, stając się spójnym elementem identyfikacji wizualnej firmy. Niejeden producent opakowań oferuje swoim klientom możliwość zamówienia materiałów pakowych z logotypem, hasłami reklamowymi lub rozmaitymi grafikami, łączącymi funkcję promocyjną z ciekawą estetyką.

    Trendy w opakowaniach 2020

    Opakowania bywają różne i przede wszystkim muszą być dopasowane do potrzeb produktu oraz danej firmy. Nie oznacza to jednak, że nie podlegają zmianom, wynikającym z oczekiwań rynku.

    Podobnie jak w wielu innych dziedzinach designu, również w przypadku opakowań obserwujemy obecnie zafascynowanie skrajnym minimalizmem i geometryzacją formy. Pudełka oraz inne materiały pakowe są maksymalnie uproszczone. Często wykonuje się je w jednym kolorze, ewentualnie z pojedynczymi akcentami barwnymi, w wyrazistej, intensywnej barwie.

    Drugim, niezmiernie silnym trendem są eko-opakowania. Głośno mówi się o konieczności zmniejszenia ilości tworzyw sztucznych w opakowaniach rozmaitych produktów. Za tym trendem podążają oczywiście wielkie marki, ale także lokalni sprzedawcy.

    Stawia się znacznie chętniej niż jeszcze kilka lat temu na materiały z recyklingu. Nawet biznesy utożsamiane z produktami premium pakują swoje towary w papierowe, niebielone torebki lub szary papier.

    Wiele firm, gdy tylko jest to możliwe, wykorzystuje opakowania wielokrotnego użytku lub rozwiązania biodegradowalne. Wszystko po to, żeby zmniejszyć ilość odpadów zalegających na wysypiskach śmieci.

    Wzrost poziomu recyklingu to wbrew pozorom nie tylko korzyść dla środowiska naturalnego. Zyskuje na tym również sam przemysł. W jaki sposób? Odzyskiwanie wcześniejszych odpadów opakowaniowych do wytwarzania surowca na nowe pudełka znacząco zmniejsza zapotrzebowanie na zakup nowych materiałów. A to prowadzi do zmniejszenia kosztów, większej efektywności procesu oraz usprawnienia funkcjonowania poszczególnych ogniw w nawet bardzo rozbudowanych łańcuchach dostaw.

    Równocześnie zatem zyskuje środowisko naturalne, przemysł oraz oczywiście konsumenci.

    Wielu z nich jest wręcz gotowych zapłacić nieco więcej za produkt, byle tylko był on zapakowany w materiały biodegradowalne lub poddawane późniejszemu recyklingowi.

    Opakowania – rozwiązania dla e-commerce

    e-Commerce rozwija się w olbrzymim tempie, wymuszając wielkie zmiany w różnych gałęziach gospodarki – od produkcji aż do opakowań. To w dużej mierze handel internetowy dyktuje trendy oraz wpływa na kształt branży.

    Każde opakowanie musi być praktyczne, trwałe i odporne na uszkodzenia. Równocześnie powinno wyróżniać się ciekawą estetyką oraz nawiązywać do wizji firmy.

    Warto zatem przyjrzeć się dobrze i zaprojektować opakowania, które spełnią wszystkie oczekiwania. To klucz do zwiększenia popularności marki oraz wzrostu zadowolenia klientów.