Trójmiejski rynek biurowy goni liderów

    Magdalena Sierant, Starszy Konsultant w trójmiejskim biurze JLL
    Magdalena Sierant, Starszy Konsultant w trójmiejskim biurze JLL

    Trójmiasto jest wyjątkowym miejscem na biznesowej mapie Polski. Połączenie potencjału Gdańska, Sopotu i Gdyni z doskonałymi warunkami życia, jakie oferują te trzy miasta, przekłada się na wciąż rosnącą atrakcyjność inwestycyjną i coraz większą skalę sektora biurowego. Unikalność trójmiejskiego rynku biur potwierdza między innymi fakt, że właśnie tu mieści się największy kompleks biurowy w Polsce. Co więcej, w Gdańsku planowane jest pierwsze w Polsce miasteczko biurowe w ramach portu lotniczego, natomiast Gdynia zaoferuje jedyne w swoim rodzaju powierzchnie biurowe zlokalizowane bezpośrednio przy nabrzeżu.

    Według ubiegłorocznych szacunków JLL, w 2021 roku Trójmiasto będzie trzecim rynkiem regionalnym, na którym zasoby biurowe przekroczą 1 mln mkw. powierzchni.
    W ciągu ostatnich kilku lat Trójmiasto przeszło niesamowitą metamorfozę, stając się jedną z najbardziej pożądanych polskich lokalizacji inwestycyjnych, która nie tylko zapewnia nowoczesne zaplecze biurowe, ale też przyciąga pracowników wysoką jakością życia. Aktualnie najczęściej wybieraną przez deweloperów biurowych dzielnicą w Trójmieście jest Oliwa w Gdańsku, a już niedługo atrakcyjną lokalizacją z projektami typu mixed-use stanie się Młode Miasto, planowane na terenach postoczniowych. Wzrasta również zainteresowanie terenami wokół portu lotniczego. Plany inwestycyjne w Gdyni także nabierają tempa – rozwija się tam dzielnica biznesowa w okolicy przystanku PKM Stadion, a w najbliższych latach przewidujemy również wzrost atrakcyjności Śródmieścia w okolicach tamtejszego nabrzeża. – Magdalena Sierant, Starszy Konsultant w trójmiejskim biurze JLL

    Oferta Gdańska, Gdyni i Sopotu umożliwia spełnienie oczekiwań każdego typu najemców, oferując zarówno duże huby biurowe z tzw. drapaczami chmur, odnowione kamienice, jak i biurowce zlokalizowane na obrzeżach miast. Aktywność deweloperów, którzy realizują w tym momencie 160 000 mkw. nowej powierzchni, idzie w parze z popytem. W pierwszej połowie tego roku najemcy wynajęli blisko 35 200 mkw. Całkowite zasoby biurowe kształtowały się natomiast na poziomie ponad 790 000 mkw. Rok po roku popularność rynku biurowego w Trójmieście potwierdza niski współczynnik pustostanów, który na koniec pierwszego półrocza wynosił 6,06%. Obecnie czynsze transakcyjne w Trójmieście wahają się w przedziale od 13,0 do 14,0 euro / mkw./ miesiąc.