Trump odzyskuje poparcie. Jak przebiegnie Brexit?

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Republikanom udaje się podtrzymać zainteresowanie mediów wokół afery z serwerem pocztowym Hillary Clinton. Zgoda obu izb brytyjskiego parlamentu jest wymagana aby rozpocząć Brexit. Słabsze dane z USA dodatkowo uderzyły w dolara.

Kampania wyborcza w USA już na ostatniej prostej

W sondażach co prawda nadal prowadzi kandydatka demokratów Hillary Clinton, ale coraz częściej oddaje pole republikanom. Na 12 ogólnokrajowych sondaży opublikowanych wczoraj w 7 wciąż prowadzili demokraci. Trump miał przewagę zaledwie w dwóch. Nie zmienia to faktu, że jest obecnie na fali atakując cały czas argumentami z afery z serwerem pocztowym. Rynki coraz bardziej nastawiają się na zwycięstwo kandydata partii republikańskiej. Widać to również w sondażach, gdzie za jednego postawionego dolara na Trumpa można już otrzymać zaledwie 2,3-2,6 dolara. Jak reagują rynki? Dolar osłabia się względem innych walut, a giełda w USA notuje kolejną spadkową sesję z rzędu. Skumulowany spadek nie jest co prawda porównywalny z innymi pasmami sprzed lat, aczkolwiek wyraźnie widać brak entuzjazmu u inwestorów spowodowany niepewną sytuacją.

Jak przebiegnie Brexit?

Wczoraj brytyjski Wysoki Trybunał wydał werdykt mówiący o tym, że aby rozpocząć realizację Brexitu potrzeba zgody zarówno izby niższej, jak i wyższej parlamentu brytyjskiego. Jest to nowy pogląd względem wcześniej przedstawionego, że proces może zainicjować rząd. Jaki ma to wpływ na rynek? W izbach dominują jednak politycy prounijni. Zwiększa to zatem szanse na uniknięcie tzw. twardego Brexitu. Znacznie bardziej prawdopodobne jest opóźnianie negocjacji aż wynegocjowane zostanie korzystne porozumienie dla obydwu stron. W rezultacie orzeczenie ma spore szanse wydłużyć całą procedurę. Jak zareagowały rynki? Widać było wzrost zaufania do funta, dla którego Brexit jest mniejszym zagrożeniem. Waluta Wielkiej Brytanii zyskała na wartości niemal 1%. Na notowanie nie miała wpływu decyzja banku centralnego. Bank Anglii nie zmienił wczoraj stóp procentowych i pozostawił je na poziomie 0,25%.

Dane makroekonomiczne

Również Czeski Bank Narodowy nie zmienił stóp procentowych pozostawiając je na rekordowo niskim poziomie 0,05%. Ważne dane nadeszły z USA. O 13:30 poznaliśmy liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Dane te publikowane były zwyczajowo o 14:30, jednakże ze względu na to, że Amerykanie zmieniają czas na zimowy później niż europejczycy mamy taką rozbieżność. Liczba wniosków wyniosła 265 tysięcy i była o 10 tysięcy wyższa od oczekiwań. Słabiej od oczekiwań wypadły dane z 15:00: zamówienia na dobra oraz raport ISM na temat usług. Efektem było osłabienie się dolara względem głównych walut.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl