Ustawa antysmogowa zakaże używania pieców węglowych?

0

Masz stary piec, którym ogrzewasz dom? Być może podczas tegorocznej zimy nie będziesz go mógł używać. A to za sprawą ustawy antysmogowej, nad którą pracuje rząd. Ma ona ograniczyć stężenie niebezpiecznego dla zdrowia pyłu zawieszonego, który unosi się nad wieloma miastami.

Spośród 65 miast w Polsce, które zostały przebadane przez Światową Organizację Zdrowia, tylko sześć spełnia normy czystości powietrza. Najmniej skażony jest Gdańsk (gdzie stężenie pyłu PM10 wynosi 18 μg/m3), najbardziej – Kraków (64 μg/m3).

Trują nas nie tylko komunikacja i przemysł, ale przede wszystkim przestarzały system ogrzewania domów. Jak mówi w wywiadzie dla serwisu infoWire.pl poseł Tomasz Arkit: „Nowelizacja Prawa ochrony środowiska zakłada, że sejmiki wojewódzkie będą mogły decydować o rodzaju paliwa używanego do ogrzewania oraz parametrach samych kotłów”. Tym samym mogą zakazać eksploatacji pieców wypuszczających do atmosfery szkodliwe substancje i powodujących tzw. niską emisję.

Ustawa antysmogowa nie zakaże palenia węglem. Jej celem jest doprowadzenie do wymiany starych pieców, w których Polacy często spalają co popadnie, na nowe. Jeśli przepisy wejdą w życie, nabywca kotła spełniającego limity otrzyma 50% dofinansowania.

Czytaj również:  Grupa Murapol po I połowie 2019 r.: blisko 1,7 tys. sprzedanych mieszkań oraz ponad 1,2 tys. przekazanych lokali