VIX – czym jest legendarny „indeks strachu”?

trading

Niewiele wskaźników wzbudza tyle emocji, co wskazania VIX. Choć stworzony został z myślą o mierzeniu i wykazywaniu zmienności na rynku, to przez wielu traktowany jest jako skuteczny sposób na przewidywanie przyszłych rynkowych wydarzeń, pozwalając ocenić nastroje inwestorów. Czym w rzeczywistości jest VIX i co powinien wiedzieć o nim każdy inwestor?

Czym jest VIX?

Główne zadanie wskaźnika VIX to mierzenie zmienności na rynkach. Zmienności, czyli tego, jakim zmianom podlegają ceny aktywa – w przypadku indeksu VIX mierzona jest zmienność amerykańskiego S&P 500. Pomiar odbywa się, bazując na opcjach call i put w przedziale 37 do 23 dni przed wygaśnięciem, co daje 30-dniową średnią, której wskazania są właśnie zapisywane na wykresie VIX. Mówiąc o zmienności, warto mieć na uwadze istnienie dwóch typów – historycznej i implikowanej – ta pierwsza pokazuje zmiany w przeszłości, podczas gdy ta druga dotyczy właśnie tego, co ma nadejść. To właśnie ją stara się uchwycić VIX.

Jakie ma zastosowania VIX?

Zyski zazwyczaj nie idą w parze ze zmiennością. Wie o tym każdy doświadczony inwestor. Zmienność towarzyszy raczej niepokojom i niestabilności, a to bardzo szybko może doprowadzić do paniki na rynku i wyprzedaży. Z tego powodu w większości przypadków spadki są znacznie bardziej dynamiczne niż wzrosty. Rosnące wskazania indeksu VIX, wskazujące na rosnącą niepewność i zmienność mogą więc podpowiadać, że coraz bardziej prawdopodobny staje się wybuch paniki, który może gwałtownie pozbawić inwestorów zysków z zajętych pozycji.

Co ważne, posługując się indeksem VIX można również obliczyć przewidywany dzienny zasięg ruchu na S&P 500, wystarczy podzielić jego wskazania przez 16 (pierwiastek z 256, czyli liczby dni roboczych w roku). W praktyce może oznaczać to, że np. wskazania indeksu VIX na poziomie 30 wskazują na 1,875% dzienny ruch. Oczywiście należy pamiętać, że mówimy o spodziewanym ruchu.

Kontrakty futures na VIX

Jak niemal na wszystko, również na wskazania VIX, można zawierać kontrakty terminowe CFD. Pozwalają one na swobodne spekulowanie, zarówno spodziewając się wzrostów, jak i spadków instrumentu bazowego. Warto jednak pamiętać o ogromnym mnożniku – wynoszącym aż x1000 w przypadku amerykańskiego VIX (na S&P 500) lub x100 na europejski Euro Stoxx 50. Spekulowanie na VIX może więc dawać szanse na duże zyski, ale również szybko przynieść ogromne straty, warto więc mieć to na uwadze.