Wall Street liczy na pomoc Rezerwy Federalnej. Akcje drożeją

wall street giełda (1)

Pierwszy tydzień marca przynosi próbę uspokojenia rynku i inwestorów po korekcie, która pojawiła się pod koniec lutego. Już w piątek wieczorem pojawiła się optymistyczna wypowiedź przewodniczącego amerykańskiej Rezerwy Federalnej, w której Jerome Powell zaznaczył, że bank centralny Stanów Zjednoczonych jest gotowy do działania, jeśli będzie taka potrzeba. W handlu po sesji kontrakty na indeksy wskazywały na silne odreagowanie.

Dziś, po weekendowej publikacji rozczarowujących danych z Chin, kontrakty terminowe charakteryzowały się bardzo dużą zmiennością i to jeszcze nim wystartował rynek kasowy. Futures na przemian znajdowały się na zielonym i czerwonym terytorium. W weekend pojawiły się również uspokajające wypowiedzi płynące z administracji Trumpa. Wyżsi urzędnicy administracji prezydenta starali się zmniejszyć obawy związane z globalną recesją, mówiąc, że społeczeństwo USA zareagowało zbyt przesadnie. Stąd też, dla uspokojenia i obywateli i rynków, mówi się o możliwej obniżce podatków w USA oraz o cięciu stóp procentowych przez Fed 18 marca aż o 50 punktów bazowych. Taki właśnie ruch wyceniają kontrakty terminowe na stopę funduszy federalnych. Jeśli tak by się stało, to przedział dla stopy Fed znalazłby się na najniższym poziomie od końca 2017 r., a od szczytu łącznie oprocentowanie zostałoby ścięte o 1,25 punktu procentowego. Takie oczekiwania mogą uspokoić inwestorów i podnieść rynek po korekcie, zwłaszcza że Fed, oprócz stóp procentowych, ma jeszcze inne narzędzia, które może wykorzystać w tej nadzwyczajnej sytuacji.

Na Wall Street, po ostatniej korekcie, pojawią się nowe propozycje od analityków, którzy spoglądają na przecenione akcje, jako na być może dobrą okazję do inwestycji. Jedną z ciekawszych spółek z sektora gamingowego jest Activision Blizzard, dla której cena docelowa została podniesiona z 67 do 72 USD przez analityków Stephens. Po spadku od szczytu w lutym o około 10 proc. przecenione akcje mogą mieć potencjał, a katalizatorem może być gra Call of Duty Warzone i tryb gry „Battle Royale”, który może zostać uruchomiony w przyszłym tygodniu. Dzięki temu może zostać utrzymane silne zaangażowanie użytkowników, co może przełożyć się na monetyzację gry.

Również spółka Apple trafiła na listę mogących lepiej sobie radzić przedsiębiorstw w Oppenheimer. Zdaniem analityków tej firmy cena docelowa dla spółki z Cupertino została podniesiona do 320 USD, a rekomendacja zmieniona z „market perform” na „outperform”. Średni poziom ceny docelowej dla AAPL na Wall Street to 336,07 USD. Firma ma 28 rekomendacji kupna, 15 trzymaj i 4 sprzedaj. Obecna cena akcji to 282 USD, co oznacza wzrost o 3 proc. od piątkowego zamknięcia.

Departament Zarządzania Aktywami
Copernicus Capital TFI S.A.