Wicepremier Piechociński: Indonezja jest dla Polski ważnym rynkiem eksportowym

piechocinski

Indonezja jest naszym stabilnym i przewidywalnym partnerem w Azji Południowo-Wschodniej. Szybki rozwój naszych gospodarek powinien przełożyć  się na dynamiczny wzrost obustronnej wymiany handlowej i inwestycji – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński w trakcie spotkania, w którym wziął udział minister handlu Republiki Indonezji Rachmat Gobel. Rozmowy odbyły się 4 maja 2015 r. w Ministerstwie Gospodarki.

Wicepremier Piechociński przypomniał, że 16 i 17 kwietnia 2015 r. w Republice Indonezji przebywała delegacja polskiego rządu i biznesu, której przewodniczyła wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska. – Wizyta odbyła się w ramach realizowanego przez MG programu promocji „Aktywizacja eksportu na wybranych rynkach”. Spotkała się z dużym zainteresowaniem przedsiębiorców z obu krajów, o czym świadczyła chociażby aktywność firm na forum biznesowym w Dżakarcie – ocenił wicepremier.

Szef resortu gospodarki podkreślił ponadto, że szczególne możliwości rozwoju dwustronnych kontaktów dostrzega w branży rolniczej, przetwórczej, spożywczej, a także w przemyśle maszynowym, transportowym i chemicznym.- Nasze firmy są również gotowe do współpracy w zakresie  nowoczesnych technologii wydobycia , a także badań geologicznych – powiedział. Dodał również, że do rozwoju współpracy z Indonezją powinno przyczynić się powołanie wspólnej komisji międzyrządowej. – Jesteśmy gotowi do uzgodnień w tym zakresie – stwierdził wicepremier. – Chcąc zwiększyć dostęp polskich firm do rynku indonezyjskiego, stawiamy również na częste spotkania przedsiębiorców naszych krajów, integrację środowisk naukowo-technologicznych i szeroką współpracę izb gospodarczych – powiedział.
Ministerstwo Gospodarki (MG)