Wiceprezes EFL podsumowuje rok 2016

0

W 2016 roku firmy leasingowe w Polsce sfinansowały środki trwałe o łącznej rekordowej wartości ponad 58 mld zł i tym samym wypracowały 16,6% wzrost w porównaniu do poprzedniego roku – wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Motorem wzrostu były pojazdy, których udział w rynku wzrósł aż do 71%. Skurczył się natomiast segment maszyn i urządzeń (-3,4% r/r). Nieco lepiej od rynku poradził sobie EFL, który z portfelem umów wartych 5,1 mld zł odnotował 17,3% wzrost r/r. Przedstawiciele spółki spodziewają się, że w 2017 roku zostanie pobity kolejny rekord wartości udzielonego finansowania, a inwestycje w maszyny i urządzenia będą już mocno wspierane przez dotacje unijne.

Radosław Woźniak Wiceprezes Zarządu
Radosław Wożniak, wiceprezes zarządu EFL

– Wiele osób, w tym przedsiębiorców, obawiało się w ubiegłym roku, że zawirowania, zarówno w polskiej gospodarce jak i w Unii Europejskiej wywołane Brexitem, mogą odbić się na stanie polskiego sektora przedsiębiorstw. Wyniki branży leasingowej pozwalają jednak odetchnąć z ulgą i zasugerować, że sytuacja jest dobra. Po raz pierwszy w historii branży, roczny wynik udzielonego przez firmy leasingowe finansowania przekroczył granicę 50 md zł i zamknął rok na sporym plusie. Bardzo dobrze w 2016 roku poradził sobie także sam EFL. Nie tylko zakończyliśmy rok ponadrynkowym wynikiem, ale podczas gdy cały rynek zanotował spadek w maszynach i urządzeniach, my jesteśmy na sporym plusie i zwiększyliśmy nasz udział w segmencie z 8,6% do ponad 10% – mówi Radosław Woźniak, wiceprezes EFL.

Pojazdy z coraz większym udziałem w rynku

Kluczowym czynnikiem 16,6% wzrostu i rekordowej wartości udzielonego finansowania w 2016 roku były pojazdy (40,6 mld zł, +29% r/r). Właściwie wszystkie segmenty tego rynku odnotowały wzrost, największy – autobusy (+41% r/r), osobówki (+31% r/r) oraz dostawczaki do 3,5t (+27% r/r). Biorąc pod uwagę wartość aktywów, największą popularnością cieszył się leasing osobówek (blisko 20 mld zł). – Jest to skorelowane z najlepszym rocznym wynikiem sprzedaży samochodów osobowych w Polsce w tym stuleciu. Z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że Polacy zarejestrowali łącznie ponad 416 tys. nowych aut osobowych, aż o 17,2% więcej niż rok temu, a ponad 2/3 z nich trafiło w ręce przedsiębiorców. Warto przy tym podkreślić, że firmy leasingowe odegrały w tym wyniku bardzo ważną rolę. W sumie z firmami CFM w ubiegłym roku mają aż 66% udział w rejestracjach nabywców instytucjonalnych – podkreśla Radosław Woźniak z EFL.

Czytaj również:  Zmiany podatkowe dotyczące leasingu samochodów osobowych

Dynamiczny rozwój finansowania dostawczaków i transportu ciężkiego jest natomiast pochodną rosnącego popytu krajowego i eksportu.

Maszyny i urządzenia pod kreską

Dobrego tempa z ubiegłego roku, kiedy roczny wzrost przekraczał 12%, nie utrzymały maszyny i urządzenia. Głównie z uwagi na kończące się środki z perspektywy unijnej 2007-2013 i brak jeszcze wydatkowania z perspektywy 2014-2020. Ten segment w 2016 roku odnotował 3,4% spadek r/r, przede wszystkim za sprawą mniejszego finansowania udzielonego na maszyny rolnicze (-23% r/r) i poligraficzne (-10% r/r).

EFL radzi sobie lepiej niż rynek