Większa grupa przedsiębiorców będzie mogła skorzystać z programów grantowych Marszałka Województwa

Północna Izba Gospodarcza 2020
Północna Izba Gospodarcza

Dzisiaj odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji zrzeszających przedsiębiorców, samorządowców oraz Marszałka Województwa Olgierda Geblewicza. Tematem była przyszłość programu grantowego przygotowanego przez Urząd Marszałkowski z pieniędzy z RPO. Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie apelowała do Marszałka o zmniejszenie progu starania się o środki z 70% do 50%. Przedsiębiorca musiałby wykazać, że przez trzy miesiące zanotował spadek przychodów minimum o połowę. – To sukces Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. Kolejny raz udowadniamy, że jesteśmy instytucją skuteczną. Bardzo dziękujemy Panu Marszałkowi Olgierdowi Geblewiczowi za wysłuchanie naszych argumentów – mówi Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Jarosław Tarczyński.

Północna Izba Gospodarcza apelowała o zmianę kryterium konkursu grantowego Marszałka Województwa, by umożliwić udział w naborze większej grupie przedsiębiorców. – Każda pomoc w czasach pandemii koronawirusa jest dla przedsiębiorców na wagę złota. Konkurs grantowy Marszałka Województwa to 50 milionów złotych, które zasilą zachodniopomorskich przedsiębiorców. Uważamy, że ograniczenie uczestnictwa w projekcie grantowych tylko do firm, które odnotowały stratę w wysokości 70% trzy miesiące z rzędu bardzo mocno ogranicza dostępność tych pieniędzy. Mogłyby starać się o nie właściwie tylko firmy z branży turystycznej, hotelarstwa i ewentualnie branży szkoleniowej i eventowej – mówi Prezes Jarosław Tarczyński.

– Wielkie straty odnotował także przemysł, transport, logistyka, produkcja, branża budowlana. Te firmy jednak nie zawsze w 100% zawieszały działalność, a walczyły jak lwy o klientów i utrzymanie kontraktów. Aktywnie ruszyły do działania, gdy rozpoczęło się „odmrażanie gospodarki”. Naszym zdaniem obniżenie kryterium uczestnictwa w grancie do 50% da im szanse na pozyskanie pieniędzy – dodaje Prezes Jarosław Tarczyński. – Odrzucamy argumentacje, że im wyższe kryteria, tym bardziej potrzebujące firmy skorzystają. Wychodzimy z założenia, że granty mają być elementem pomagającym przetrwać, ale mają być także dźwignią rozwoju i wsparciem dla utrzymywania miejsc pracy– dodaje Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

– Jako samorząd gospodarczy działający w imieniu i interesie zachodniopomorskich przedsiębiorców jesteśmy bardzo zadowoleni, że głos i argumenty przedsiębiorców zostały wysłuchane przez Pana Marszałka i kryteria dostępu będą zmienione. Rolą takich instytucji jak Północna Izba Gospodarcza jest właśnie prezentowanie wypracowanych i konsultowanych, wspólnych stanowisk przedsiębiorców. Narzędzie finansowe w postaci grantów na kapitał obrotowy musi mieć oczywiście jakieś ramy i kryteria, natomiast musi także zapewniać równość dostępu, nie tylko z uwagi na stopień spadków przychodów, ale także z uwagi na branże i miejsce prowadzenia działalności. Mamy również świadomość, że trudno jest wszystkie rodzaje działalności i ich relacje przychodów do kosztów i zatrudnienia zmierzyć jedną miarą i zbudować idealny mechanizm wsparcia. Uważamy jednak, że wypracowany kompromis jest dobry i pozwoli na wsparcie firm z różnych sektorów i różnych części naszego województwa – dodaje dyrektor biura Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Piotr Wolny.