Wpłata własna w leasingu. Sprawdź, jak ją dopasować

euro-870758_1280

euro-870758_1280Zamierzasz wziąć samochód w leasing? Aby taka forma finansowania była jak najbardziej korzystna, już na wstępie musisz ustalić wysokość wpłaty własnej. To istotny element wszystkich opłat leasingowych, który zależy m.in. od aktualnej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa oraz Twoich oczekiwań.

Leasing może być korzystną formą finansowania firmowej floty pojazdów. Duże znaczenie ma ustalenie wpłaty własnej w takiej wysokości, która będzie odpowiadała na potrzeby i oczekiwania przedsiębiorcy. Dlatego często pojawia się dylemat: zdecydować się na możliwie najniższy czynsz inicjalny czy wpłacić większą kwotę? W podjęciu odpowiedniej decyzji pomoże kalkulator leasingowy – internetowe narzędzie, z którego warto skorzystać.

Wpłata własna – ważny element całkowitego kosztu leasingu

Wpłata własna to parametr, który występuje również pod nazwą czynszu inicjalnego lub opłaty wstępnej. Ponosi ją leasingobiorca w momencie podpisywania umowy leasingowej – na poczet całkowitego kosztu leasingu. Stanowi procentową wartość liczoną od wartości leasingowanego pojazdu.

Wpłata własna stanowi ważny element leasingu. Między innymi od jej wysokości zależy wysokość miesięcznej raty. Od niej zależy również całkowity koszt leasingu. Im wyższa wpłata własna, tym niższy koszt całkowity. I odwrotnie – niższy czynsz inicjalny oznacza wyższy koszt całkowity. Warto jednak podkreślić, że w istotną rolę może odgrywać przy tym także wysokość wykupu.

Wysoka czy niska wpłata własna – co się opłaca?

Kalkulator leasingowy nie daje jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Biorąc pod uwagę fakt, że różnice w kosztach całkowitych wcale nie muszą być znaczące, nie zawsze warto decydować się na wysoki czynsz inicjalny. Zamiast wpłacać np. 30%, aby uzyskać optymalną ratę, lepiej wybrać wkład własny na poziomie 10% – i w tym przypadku wysokość raty może być akceptowalna. Za przykład może posłużyć Leasing SMARTPLAN na nowe pojazdy z oferty Toyota Leasing, którego cechą charakterystyczną jest niższa nawet o połowę miesięczna rata.

Przykład. Załóżmy, że wybierasz leasing z wpłatą własną na poziomie 10% i okresem finansowania wynoszącym 3 lata. Toyotę Yaris możesz wziąć w leasing już od 505 zł netto na miesiąc. 

Wysoka wpłata własna będzie korzystna, jeśli:

  • chcesz osiągnąć dużą korzyść podatkową w miesiącu poniesienia wydatku,
  • nie masz odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej.

Jeżeli natomiast na względzie masz wyłącznie niską ratę, może to zapewnić także niski czynsz inicjalny na poziomie 10%. Różnicę warto natomiast przeznaczyć na inwestycje lub pozostawić jako środki obrotowe w przedsiębiorstwie.