Wpływ rządowych programów na ceny mieszkań

    Bogata oferta rynku pierwotnego przełożyła się na stabilizację cen transakcyjnych w większości lokalizacji w naszym kraju. Do wzrostów doszło jedynie w trzech największych lokalizacjach, gdzie zainteresowanie kupowaniem mieszkań było najwyższe. W odniesieniu do IV kwartału 2014 roku, wzrosty cen odnotowano we Wrocławiu o 157 zł/m2, Warszawie o 147 zł/m2, oraz w Krakowie 133 zł/m2.
    -Wszystkie największe rynki lokalne w Polsce są dość płytkie – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Jacek Furga, prezes AMRON. – Zmiany o 100-150 zł za metr kwadratowy nie świadczą o jakimś trendzie.
    Z wysokiego popytu na rynku mieszkaniowym, zwłaszcza w IV kw. ubr., zadowoleni byli deweloperzy,dla których wyniki sprzedaży w 2015 r. porównywalne były z wynikami z lat przedkryzysowych. Ten optymizm przełożył się na dalszy wzrost liczby uzyskanych pozwoleń na budowę – o 20%, jak również wzrost liczby rozpoczynanych budów – o 14%, co oznacza rekordowe wyniki, najlepsze od 2008 roku.
    Obecnie obowiązujący program rządowy Mieszkanie dla Młodych, podobnie jak poprzedni, czyli Rodzina na Swoim przycznia się poprzez dopłaty do wzrostu popytu na nowe mieszkania. Zwiększony popyt ma wpływ na ceny.
    -Sztucznie podnoszony przez dotacje rządowe popyt przyczynia się do wzrostu cen, ale tam, gdzie na taki wzrost mogą sobie pozwolić deweloperzy – mów J.Furga. I dodaje, że nie spodziewa się wzrostu cen na pierwotnym rynku mieszkaniowym w 2016 r.