Wyniki w 2016r. branży wynajmu długoterminowego aut (CFM) i Rent a Car

W 2016 r. rynek wynajmu długoterminowego aut urósł o 11,5% r/r. Branża kupiła o ponad 1/5 więcej nowych aut osobowych niż przed rokiem.

0

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów, branża wynajmu długoterminowego samochodów może zaliczyć rok 2016 do bardzo udanych. Tempo jej rozwoju osiągnęło poziom 11,5% r/r i zwiększało się w każdym kolejnym kwartale roku. Według informacji PZWLP, co piąty nowy samochód osobowy kupowany w minionym roku przez firmy i przedsiębiorców w Polsce, znajdował się w wynajmie długoterminowym. Znaczenie tej formy finansowania flot dla kondycji rynku motoryzacyjnego w kraju jest z roku na rok coraz większe. W ostatnim roku branża zakupiła o ponad 1/5 więcej nowych aut osobowych niż rok wcześniej i aż o ponad 1/3 więcej niż 2 lata temu. Wysokie tempo wzrostu odnotował także rynek Rent a Car, który zgodnie z danymi dużych sieciowych wypożyczalni samochodów należących do PZWLP, w 2016r. urósł o 19,7% r/r.   

Branża motoryzacyjna w Polsce na długo zapamięta rok 2016, który zapisze się jako jeden
z najlepszych w jej historii, z powodu od dawna nie notowanego poziomu sprzedaży nowych samochodów osobowych. W minionym roku z polskich salonów wyjechało bowiem aż 416 tys. aut, z czego aż ponad 2/3 (67,7%), czyli 281,7 tys., zostało nabyte przez klientów instytucjonalnych (firmy). W porównaniu z 2015r. sprzedaż była aż o ponad 61 tys. większa. Warto jednak zwrócić uwagę, że wzrost ten wygenerowały przede wszystkim firmy, które łącznie nabyły blisko 50,5 tys. samochodów osobowych więcej, niż rok wcześniej.

Firmy filarem sprzedaży nowych samochodów w Polsce – co piąte auto osobowe nabywane przez przedsiębiorców w wynajmie długoterminowym

Rok 2016 był również bardzo udany dla branży wynajmu długoterminowego (CFM) samochodów. Z tej formy finansowania pojazdów służbowych skorzystał bowiem już co piąty przedsiębiorca, nabywający na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej nowe auta osobowe. W minionym roku branża wynajmu długoterminowego zakupiła w polskich salonach 54 tys. samochodów osobowych. Liczba ta jest o ponad 1/5 (21,1%) większa niż w roku 2015 oraz o ponad 1/3 większa niż 2 lata temu. W 2016 r. branża miała 19,2% udział w łącznej sprzedaży aut osobowych do firm.

Czytaj również:  Podsumowanie II kwartału 2018 na rynku pożyczek pozabankowych

Na wciąż dynamicznie rosnącą popularność usług CFM wśród firm i przedsiębiorców w Polsce, zarówno w dużych korporacjach, jak i w sektorze MŚP, wskazuje również tempo wzrostu branży wynajmu długoterminowego w 2016r., które wyniosło aż 11,5% r/r. Oznacza to, że łączna liczba samochodów w najważniejszej z usług CFM, czyli Full Serwis Leasingu, była na koniec grudnia minionego roku o ponad 12 tys. (12.225) większa niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Dynamika rozwoju branży rosła w każdym kolejnym kwartale 2016 r.

wynajem długoterminowy rent car

Wysokie i wciąż rosnące tempo wzrostu liczby aut w wynajmie długoterminowym jest potwierdzeniem, że branża ta ma przed sobą nadal bardzo duży potencjał, a rynek