Wzrośnie liczba transakcji restrukturyzacyjnych w Europie Środkowej

biura biurowce biznes

Aktywność inwestorów na rynku fuzji i przejęć w Europie Środkowej spadła w pierwszym połroczu. Jednak eksperci kancelarii prawnej Wolf Theiss wskazują, że narastające problemy płynnościowe spółek z sektora przemysłowego i handlu detalicznego mogą przyciągać inwestorów zainteresowanych aktywami podmiotów w trudnej sytuacji finansowej.

Spodziewamy się, że w Europie Środkowej wzrośnie liczba transakcji na   aktywach w sytuacji nieregularnej.  Przewidujemy, że będzie to dotyczyć zwłaszcza branży motoryzacyjnej, stalowej i handlu detalicznego – powiedział Lech Giliciński, Partner i szef praktyki Restrukturyzacji i Upadłości w warszawskim biurze Wolf Theiss podczas tegorocznego CEE M&A and Private Equity Forum.

Lech Giliciński prowadził podczas Forum debatę poświęconą inwestycjom w aktywa w upadłości i restrukturyzacji. Jego zdaniem kłopoty niemieckich firm motoryzacyjnych przełożą się na trudności poddostawców w regionie Europy Środkowej. W sektorze stalowym wzrost wolumenu sprzedaży aktywów w restrukturyzacji wynikać będzie ze spadku popytu na stal na świecie, natomiast w branży detalicznej kłopoty płynnościowe pojawiać się mogą w związku z rosnącą konkurencją sektora e-commerce i dynamicznymi zmianami w nawykach konsumenckich.

Obawy o światowe spowolnienie gospodarcze ostudziły zapał inwestycyjny w regionie Europy Środkowej i zmniejszyły aktywność na rynku fuzji i przejęć w bieżącym roku. Jak wynika z danych serwisu Mergermarket opublikowanych podczas Forum łączna wartość transakcji fuzji i przejęć w Europie Środkowej spadła w pierwszym półroczu o 16 proc. do 11,2 mld euro w porównaniu z analogicznym okresem 2018 roku. Liczba transakcji zmniejszyła się w tym okresie do 306 z 334.

Europa Środkowa podąża za globalnymi trendami inwestycyjnymi – powiedział Jacek Michalski, Partner i szef zespołu Doradztwa Korporacyjnego oraz Fuzji i Przejęć w Wolf Theiss w Warszawie. – Pomimo, że większość krajów w regionie może pochwalić się zdrowymi fundamentami, obawy o światowy wzrost gospodarczy, jak również wygórowane oczekiwania cenowe sprzedających negatywnie wpływają na rynek fuzji i przejęć.

Tegoroczne CEE and Private Equity Forum, które miało miejsce w Warszawie w październiku, zostało zorganizowane we współpracy z serwisem Mergermarket. Oprócz tematów związanych z restrukturyzacją i sprzedażą aktywów w sytuacji nieregularnej, uczestnicy dyskutowali również o trendach na rynkach fuzji i przejęć w regionie, pozyskiwaniu finansowania oraz strategiach budowania wartości przedsiębiorstw.

Główne wnioski jakie płyną z Forum to rosnąca rola funduszy private equity i venture capital w finansowaniu innowacyjnych przedsiębiorstw – powiedział Przemek Kozdój, Partner i szef zespołu Bankowości i Finansów w kancelarii Wolf Theiss w Warszawie. – Rola funduszy zyskuje na znaczeniu zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę spadającą aktywność inwestorów na lokalnych giełdach oraz coraz mniejszą liczbę spółek zainteresowanych pozyskaniem finansowania na rynkach publicznych.