Wzrost liczby zachorowań na Covid-19 – co to oznacza dla rynku złota?

złoto

Ostatnio inwestorzy mieli doskonałą okazję do powiększenia swoich zasobów o złoto. Ceny kruszcu nieco zmalały po okresie lockdownu. Jednak po informacjach napływających ze świata odnośnie rosnącej liczby zachorowań ponownie na rynku złota zyskała strona popytowa. Co więcej, niepewność potęguje również sytuacja w USA związana z wyborami oraz pozytywnym wynikiem na koronawirusa u Donalda Trumpa. Na razie zwyżki są relatywnie niewielkie, ceny utrzymują się na stałej pozycji 1900 USD +/- 2%.

Chwilowe zmniejszanie zainteresowania w tym sektorze wynikało najprawdopodobniej ze zróżnicowanych doniesień z amerykańskiej polityki i gospodarki. Inwestorzy obecnie czekają na istotne informacje, które mogłyby być impulsem do wyraźniejszego trendu wzrostowego na rynku kruszcu.

Rośnie ryzyko ponownego lockdownu. W związku z tym można spodziewać się utrudnień w transporcie co następnie spowoduje ponowne zwiększenie marż. Jest to cenna informacja dla dealerów złota, którzy powinni być przygotowani na potencjalną izolacje gospodarek i zapewnić dostępność swoich produktów.

Warto pamiętać, że ceny złota mają ograniczony potencjał spadkowy ze względu na status tzw. bezpiecznej przystani. Jednak nadal utrzymująca się siła dolara nie pozwala kruszcowi powrócić do maksimów, które obserwowaliśmy wiosną tego roku.

Musimy uważnie obserwować notowania aktywów. Przed nami wybory w USA oraz ciąg dalszy pandemii i/lub udostępnienie szczepionki. W tak niepewnych czasach istotne jest, aby na bieżąco śledzić wykresy i skierować się ku inwestycjom, które mogą nas zabezpieczyć.

Autor: Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu Tavex.