Metale szlachetne wracają do trendu wzrostowego

giełda forex

Podczas piątkowej sesji złoto zyskało na wartości więcej niż 2%, a srebro ponad 5%. Wydaje się, że była to kluczowa sesja dla dalszych wzrostów, ponieważ tak dynamiczne dzienne wzrosty nie są częste. Metale szlachetne niezmiennie stanowią ciekawą inwestycję i ostatnia korekta była okazją do ich kupna.

Ostatni tydzień był bardzo dobry dla amerykańskiego rynku akcji – S&P 500 wzrósł 3,84%, a NASDAQ 100 4,18%. Sentyment na rynku poprawiły szybki powrót do zdrowia Donalda Trumpa oraz oczekiwania dotyczące kolejnego pakietu fiskalnego, aby wspomóc amerykańską gospodarkę w trudnych czasach pandemii.

Na koniec ubiegłego tygodnia GPW w Warszawie zanotowała niewielki wzrost. Indeks szerokiego rynku WIG w skali tygodnia zyskał na wartości 0,30%. Notowania największych spółek (tworzących indeks WIG20) zyskały 0,09%. Z kolei indeksy małych i średnich spółek zakończyły tydzień następująco: sWIG80 spadł o 0,30%, a mWIG40 wzrósł o 0,87%. Słabość polskiej giełdy w stosunku do zagranicy wynika między innymi z pogarszającej się sytuacji epidemicznej. Z pozytywów dzisiaj ma miejsce IPO Allegro, po którym Allegro stało się największą spółką na GPW.

W bieżącym tygodniu uwaga inwestorów będzie skupiona przede wszystkim na danych o nowych zachorowanych na świecie oraz na dalszych negocjacjach dotyczących Brexitu. W ostatnim tygodniu mieliśmy rekordy zachorowań w naszym regionie, co skutkuje nowymi obostrzeniami. Jest ryzyko dalszych ograniczeń w gospodarce, co może wpłynąć zwiększeniem niepewności na rynkach finansowych. Do czwartku (15.10.2020) muszą być zakończone negocjacje dotyczące umowy o wolnym handlu Wielkiej Brytanii z UE. Jeśli tak się nie stanie, to Boris Johnson może zerwać dalsze negocjacje. W piątek (16.10.2020) poznamy dane odnośnie sprzedaży detalicznej m/m w USA.

Departament Zarządzania i Analiz
SUPERFUND TFI S.A.