Złodzieje nie mają świąt

Mariusz Łubiński, Prezes Zarządu Admus Sp. z o.o.
Mariusz Łubiński, Prezes Zarządu Admus Sp. z o.o.

Według policyjnych statystyk w niemal co 10 minut w Polsce dochodzi do wyłamania. W zeszłym roku policja odnotowała 69 058 kradzieży z włamaniem. Nadchodzący okres świąteczny to czas wypoczynku i rodzinnych wyjazdów, warto jednak pamiętać, że świąteczny czas to również czas wzmożonej aktywności włamywaczy.

Nie ma jednego sposobu, aby ustrzec się przed włamaniem. Złodzieje co chwila zaskakują nowymi sposobami na dostanie się do domów i mieszkań, a okres około świąteczny jest dla nich jednym z najbardziej pracowitych okresów ciągu całego roku. Wynika to z kilku kwestii. Po pierwsze świąteczne wyjazdy, czy to dłuższe kilkudniowe, czy też krótkie odwiedziny. Złodzieja bacznie obserwują mieszkanie i jego właścicieli, na podstawie zebranych informacji planują włamanie. Przed wyjazdem warto sprawdzić czy dokładnie zamknęliśmy mieszkanie i uruchomić alarm, jeśli go mamy. Przy dłuższych wyjazdach warto poprosić o pomoc zaufaną sąsiadkę. Jeśli wieczorem w oknach pojawi się włączone światło, włamywacze będę mieli wątpliwości, czy aby na pewno w mieszkaniu nikogo nie ma.

W ostatnim czasie dochodzi również do tzw. białych włamań. Mechanizm jest bardzo prosty, złodziej sprawdza pociągając za klamkę czy drzwi są zamknięte, jeśli tak, trudno, jeżeli jednak właściciel przez nieuwagę nie przekręcił zamka, jest to otwarta droga dla złodzieja. W takich przypadkach trudno udowodnić przed policją, że do włamania doszło, skoro zamek nie jest zniszczony. Białe włamania są popularne właśnie w okresie świątecznym, kiedy jesteśmy zabiegani, lista zadań do wykonania jest bardzo długa. W takim zabieganiu nietrudno zapomnieć o zamknięciu drzwi.

Zdarza się również, że złodzieje wchodzą do domu pod obecności mieszkańców. Korzystają z tego, że drzwi są otwarte, a właściciele zajęci są gośćmi w innej części domu. Łupem takich włamań padają najczęściej przedmioty, które są najbliżej drzwi. W ten sposób złodziej kradną również samochody, ponieważ kluczyki bardzo często leżą tuż przy drzwiach.

Nie ma zabezpieczeń, które w 100% zapewnią nam ochroną przed włamaniem. Zarówno z moich obserwacji, jaki i statystyk policyjnych wynika, że zdecydowanie warto jednak zainwestować w solidne, antywłamaniowe zamki, drzwi i okna. Trzeba tez sprawdza przed wyjściem, czy są dokładnie pozamykane.  Dobrym rozwiązaniem są również antywłamaniowe rolety. Z policyjnych statystyk wynika, że ok. 80% włamań następuje przez okna. Próba sforsowania tego rodzaju zabezpieczenia wymaga więcej czasu niż wybicie szyby. Osoba, która siłuje się z metalowym zabezpieczeniem zwróci uwagę sąsiadów, a to może uchronić przed utratą dobytku. Warto mieć dobre relacje z sąsiadami, to oni w pierwszej kolejności mogą zapobiec włamaniu.

Komentarz Mariusza Łubińskiego, Prezesa Zarządu Admus Sp. z o.o., firmy wyspecjalizowanej w zarządzaniu nieruchomościami.