Złoto kontynuuje wzrosty

giełda1

tabela zloto

Łagodna polityka monetarna USA oraz możliwy scenariusz opóźnienia wyborów prezydenckich w USA wspierają „bezpiecznie przystanie”. Na spotkaniu w ostatnim tygodniu amerykańska Rezerwa Federalna utrzymała główną stopę procentową na dotychczasowym poziomie 0,00-0,25% i prawdopodobnie pozostanie na tym poziomie dopóki gospodarka nie otrząśnie się po pandemii koronawirusa. Według zapowiedzi Fed, program skupu aktywów na rynkach finansowych będzie kontynuowany przynajmniej w obecnym tempie. W komunikacie oraz podczas konferencji, Jeremy Powell stwierdził między innym, że odnotowano spowolnienie odbudowy gospodarki w ostatnim okresie, które wynika z nasilenia się pandemii w USA. Dodał ponadto, że pomimo radykalnego złagodzenia polityki pieniężnej, Fed posiada jeszcze inne narzędzia dla wsparcia gospodarki.

Dodatkowym zastrzykiem nerwowości okazały się komentarze Donalda Trumpa dotyczące możliwości opóźnienia wyborów prezydenckich w USA. To dodatkowo wzmocniło zainteresowanie „bezpiecznymi przystaniami” – jednak z wyłączeniem dolara. Powyższe okazało się wydajnym paliwem dla złota, które jest już bardzo blisko poprzeczki – 2000 USD za uncję.

Ze wzrostu cen żółtego metalu skorzystały fundusze Superfund SFIO GoldFund oraz Superfund SFIO GoldFuture, zyskując w ciągu tygodnia odpowiednio 2,75% oraz 1,97%.

Na koniec ubiegłego tygodnia GPW w Warszawie zanotowała osłabienie. Indeks szerokiego rynku WIG stracił na wartości w ciągu tygodnia 2,33%. Notowania największych spółek (tworzących indeks WIG20) zaliczyły spadek o 2,36%. Indeksy małych i średnich spółek zakończyły tydzień następująco: sWIG80 osłabił się o 1,99%, z kolei mWIG40 zniżkował o 2,26%.

W nadchodzącym tygodniu uwaga inwestorów będzie skupiona na danych i wiadomościach z USA. We wtorek (04.08.2020) zostaną opublikowane dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku. W środę (05.05.2020) poznamy raport ADP, bilans handlu zagranicznego, odczyty indeksów PMI oraz ISM dla usług, indeks zatrudnienia oraz indeks cen płaconych. W czwartek (06.08.2020) poznamy dane o liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. W piątek (17.07.2020) nadejdzie kolej na dane z rynku pracy w USA, w tym tak ważne odczyty jak zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym oraz stopę bezrobocia.

Departament Zarządzania i Analiz
SUPERFUND TFI S.A.