Złoty broni ważne poziomy. Analiza techniczna 9.10.2017

waluty forex walut

Euro po pokonaniu 4,30 zł straciło impet. Dolar szykuje się do ataku na 3,70 zł. Zeszłotygodniowa korekta na funcie dobiega końca. Frank zawieszony pomiędzy poziomami fibo.

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 02.10.2017-09.10.2017

Para walutowa EUR/PLN CHF/PLN USD/PLN GBP/PLN
Minimum 4,2900 3,7360 3,6390 4,7900
Maksimum 4,3200 3,7900 3,6930 4,9000

EURPLN

EURPLNH1Euro w stosunku do złotego znajduje się w trendzie wzrostowym już od ponad miesiąca. Od tego czasu wspólna waluta podrożała o blisko 10 groszy. Wydawało się, że kluczowym momentem było pokonanie psychologicznej bariery na poziomie 4,30 zł. Nieoczekiwanie jednak ruch wzrostowy po przebiciu tej granicy stracił impet. Lokalny szczyt został ustanowiony przy kursie 4,325 zł, niedaleko maksimum z marca tego roku. Od tego czasu formuje się formacja klinu, z coraz mniejszą wolatywnością. Jego wybicie jest prawdopodobne jeszcze w tym tygodniu, choć zapewne bliżej jego końca. Teoretycznie cały czas obowiązuje trend wzrostowy, dlatego wybicie górą ma trochę większe szanse zaistnienia. Pokonanie bariery 4,33 zł pozwoli myśleć nad nowym tegorocznym maksimum, co by oznaczało ruch co najmniej do kursu 4,38 zł. Przebicie linii trendu wzrostowego, zapewne będzie oznaczać powrót do około 4,26 i wejście w jakąś szerszą konsolidację.

USDPLN

USDPLNH1Bardzo podobnie kształtuje się sytuacja na parze USDPLN. Tutaj także obserwujemy trend wzrostowy już od około miesiąca. W międzyczasie doszło do pokonania ważnej bariery przy kursie 3,60 zł. Dolar jednak, podobnie jak euro, od dwóch tygodni ma problem z kontynuowaniem ruchu w górę. W tym czasie trzykrotnie próbował sforsować poziom 3,69 zł i za każdym razem robił to nieskutecznie. Konsolidacja trwa już prawie tyle samo czasu co ostatni ruch wzrostowy, co by mogło sugerować, że powoli się kończy. Warto zauważyć, że obecnie znajdujemy się na podobnych poziomach, a nawet trochę wyżej, co w połowie sierpnia, kiedy to zaczynał się ostatni trend spadkowy. Jeśli dolar szybko nie powróci do wzrostów, coraz bardziej prawdopodobny będzie scenariusz zejścia znowu w okolice 3,60 zł.

CHFPLN

CHFPLNH1Szwajcarska waluta prawdopodobnie na dobre zakończyła swój trend wzrostowy. Dla przypomnienia pod koniec września, kurs franka dynamicznie umacniał się na szeroki rynku, między innymi także do złotego. W przeciągu mniej więcej tygodnia waluta Helwetów podrożała o 6 groszy, wyraźnie zbliżając się do poziomu 3,80 zł. Ostatni raz frank tyle kosztował w połowie sierpnia, kiedy to dwukrotnie był zdecydowanie zawracany w tych okolicach. Pod koniec września ukształtowała się formacja podwójnego szczytu, która przynajmniej na pewien czas odkłada temat przebicia 3,80 zł do szuflady. Obecnie frank znajduje się w wąskiej konsolidacji, ograniczony z jednej i drugiej strony przez poziomy zniesień Fibonacciego. W najbliższym czasie możemy obserwować przynajmniej chwilowy powrót w okolice 3,73 zł, gdzie wypada górne ograniczenie kanału wakacyjnej konsolidacji.

GBPPLN

GBPPLNH1Zeszły tydzień przyniósł dość znaczne osłabienie się funta. Brytyjska waluta straciła blisko 15 groszy i wiele wskazuje, że to koniec tego ruchu. Po pierwsze jesteśmy blisko poziomu 4,80 zł, który jako poziom quasi okrągły, często jest wykorzystywany w analizie technicznej. Po drugie w tym rejonie wypada jedno ze zniesień fibo ostatniego trendu wzrostowego. A po trzecie właśnie obserwujemy atak na linię krótkoterminowego trendu spadkowego. Jeśli okaże się on skuteczny (a obecnie na to wygląda), kurs GBPPLN powróci do trendu wzrostowego i znowu poszuka lokalnego maksimum.

Krzysztof Adamczak – dealer walutowy w Internetowykantor.pl