Zużycie prądu będzie mierzył „inteligentny” licznik

energetyka prąd

Do końca 2020 roku operatorzy energii mają czas na zainstalowanie „inteligentnych” liczników. Co to oznacza dla odbiorców?

To będzie koniec prognozowanych faktur za prąd oraz wizyt inkasenta spisującego stan licznika – mówi serwisowi infoWire.pl Artur Stawiarski z RWE Stoen Operator. Odczyt zużycia będzie automatycznie odbierany przez system komputerowy. Podobnie – informacja o zmianie jakości dostarczanego prądu czy spadku napięcia.

„Wymiana licznika jest nieodpłatna zarówno w zakresie urządzenia, jak i samej usługi. Wszystkie koszty ponoszą operatorzy sieci dystrybucyjnej” – dodaje ekspert. Montaż urządzenia może trwać 15-20 min. Na ten czas gospodarstwo domowe będzie odłączone od dopływu energii.

Obowiązek wymiany licznika zdalnego na „inteligentny” narzuca Unia Europejska. W takie urządzenia powinno być wyposażonych 80% polskich domów. Ma to doprowadzić do zwiększenia efektywności energetycznej o 20%. Co ważne, wymiana licznika nie będzie mieć żadnego wpływu na wzrost cen samej energii i usługi jej dystrybucji.

Firmy poinformują w danych miejscowościach o terminie przeprowadzenia wymiany.