Zużycie prądu będzie mierzył „inteligentny” licznik

0

Do końca 2020 roku operatorzy energii mają czas na zainstalowanie „inteligentnych” liczników. Co to oznacza dla odbiorców?

To będzie koniec prognozowanych faktur za prąd oraz wizyt inkasenta spisującego stan licznika – mówi serwisowi infoWire.pl Artur Stawiarski z RWE Stoen Operator. Odczyt zużycia będzie automatycznie odbierany przez system komputerowy. Podobnie – informacja o zmianie jakości dostarczanego prądu czy spadku napięcia.

„Wymiana licznika jest nieodpłatna zarówno w zakresie urządzenia, jak i samej usługi. Wszystkie koszty ponoszą operatorzy sieci dystrybucyjnej” – dodaje ekspert. Montaż urządzenia może trwać 15-20 min. Na ten czas gospodarstwo domowe będzie odłączone od dopływu energii.

Obowiązek wymiany licznika zdalnego na „inteligentny” narzuca Unia Europejska. W takie urządzenia powinno być wyposażonych 80% polskich domów. Ma to doprowadzić do zwiększenia efektywności energetycznej o 20%. Co ważne, wymiana licznika nie będzie mieć żadnego wpływu na wzrost cen samej energii i usługi jej dystrybucji.

Firmy poinformują w danych miejscowościach o terminie przeprowadzenia wymiany.

Czytaj również:  Co roku w Polsce jest 6 mln prób cyberataków. Urzędy jednak nie przestrzegają podstawowych zasad bezpieczeństwa komputerowego