Juan najsłabszy do dolara od lat. Grudniowa podwyżka stóp w USA przesądzona

dolar kryzys

Podwyżka sóp procentowych w USA 13-14 grudnia wygląda już niemal na pewną. Juan najsłabszy do dolara od 6 lat, ale czy to naprawdę wina juana? Rząd nie odpoczywa.

Grudzień przesądzony

W USA na listopadowym posiedzeniu FED pojawiła się opinia, że rynkowi pracy grozi przegrzanie mogące spowodować ryzyko dla stabilności gospodarczej. Powodem są ciągle poprawiające się dane makroekonomiczne. Podwyżka stóp miałaby na celu stonowanie sytuacji i nie dopuszczenie do zalania rynku tanim pieniądzem. Takie zjawisko skłania do ryzykownych zachowań, które w przypadku problemów w gospodarce mogą skończyć się kolejnymi problemami gospodarczymi. Jakie są szanse podwyżki stóp procentowych w grudniu? Według notowań kontraktów na stopę procentową dążą one powoli do 100%. Oznacza to, że jeżeli FED podniesie stopę procentową reakcja rynków nie powinna być zbyt silna. Z drugiej strony gdyby nie doszło do podwyżki należy spodziewać się gwałtownej ucieczki od dolara.

Słabość chińskiej waluty

Dzisiaj juan ustanowił swoje niechlubne minimum. Jest najtańszy od 2010 roku. Nie byłoby w tym nic aż tak dziwnego gdyby nie fakt, że to najniższy poziom od momentu gdy zezwolono na handel nim poza Chinami. Powodem osłabienia się juana jest odpływ kapitału z Chin. Bank of China próbował walczyć z tą tendencją, jednakże widząc szybko topniejące rezerwy zmniejszył znacznie swoje zaangażowanie na rynku. Nie bez znaczenia jest też fakt, że juan wyceniany jest do dolara. Amerykańska waluta rośnie w siłę i to głównie ten wzrost jest powodem słabości juana. Patrząc w relacji do euro juan pomimo trendu spadkowego od 2015 roku wciąż w długim okresie się umacnia.

Rząd nie odpoczywa

Na rynki trafiła informacja, że wyższa kwota wolna od podatku mogłaby obowiązywać już od stycznia 2017 roku. O ile można mieć zastrzeżenia do pomysłów rządu i ilości dodatkowych wydatków, o tyle z pewnością na uwagę zasługuje szybkość i determinacja w dokonywaniu zmian. Co ciekawe projekt zakłada wyższą kwotę wolną dla najmniej zarabiających. Nie znamy jeszcze szczegółów rozwiązania. W systemie podatkowym zapowiadane są poważne zmiany. Dotyczy to przede wszystkim jednolitego podatku. Ostatnio na rynek trafiają też informacje o planach wprowadzenia progresji w podatku od przedsiębiorstw.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl