18 miesięcy bez większych zmian w cenach OC

analiza koszt podatek ubezpieczenie

W I półroczu 2020 r. doszło do niemal niezauważalnej (0,9%) obniżki cen OC w porównaniu do pierwszych sześciu miesięcy 2019 r. Tym samym średnia cena polisy wyniosła 681 zł. Od początku 2019 roku ceny utrzymują się na stabilnym poziomie i nawet pandemia koronawirusa tego nie zmieniła.

Druga część I półrocza 2020 roku była dla wielu Polaków czasem powolnego wychodzenia
z kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa. Statystyki policyjne pokazują, że mieliśmy znacznie mniej wypadków w tym okresie, co potencjalnie mogło wpłynąć na ceny OC. Jednak rynek obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych pozostaje niewzruszony. Średnia składka polisy w okresie ostatnich 6 miesięcy wyniosła 681 zł i niewiele różniła się od tych z poprzednich 18 miesięcy. W raporcie RanKING – rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych eksperci porównywarki rankomat.pl podsumowują, jak kształtowały się średnie składki OC w minionym półroczu i sprawdzają, w których regionach Polski kierowcy mogli liczyć na najkorzystniejsze oferty ubezpieczycieli.

Najniższe i najwyższe ceny OC w I półroczu 2020 r_v1

Jaka była średnia cena ubezpieczenia OC w I półroczu br.?

Średnia cena OC w I półroczu 2020 roku wyniosła 681 zł. Była przez to niższa o 6 zł (0,9%)
w stosunku pierwszych sześciu zeszłego roku. W II kwartale bieżącego roku również odnotowano nieznaczną zniżkę w stosunku do pierwszych trzech miesięcy 2020 roku. Średnia cena polisy w drugim kwartale wyniosła 676 zł i była niższa o 9 zł niż we wcześniejszym okresie.Średnia cena ubezpieczenia OC_v1

W związku z pandemią koronawirusa oraz rekordowo wysoką inflacją wielu Klientów szuka oszczędności w domowych budżetach. Dzięki porównaniu cen ubezpieczeń mają oni możliwość znacznego obniżenia ceny polisy, zwłaszcza jeśli od wielu lat pozostają z tym samym ubezpieczycielem. Różnica pomiędzy najtańszą a najdroższą polisą wynosi często nawet kilkadziesiąt procent. Średnie ceny polis OC pozostają stałe, w pierwszej połowie 2020 roku zanotowaliśmy ich niewielką zmianę o niespełna jeden procent – komentuje Tomasz Masajło, Prezes Zarządu Rankomat.

Najdrożej na Pomorzu i Dolnym Śląsku

Najwięcej za ubezpieczenie OC płacili kierowcy z województw: pomorskiego (771 zł), dolnośląskiego (753 zł) i mazowieckiego (743 zł). Na najniższe składki mogli natomiast liczyć kierowcy z województw: podkarpackiego (560 zł), opolskiego (576 zł) i świętokrzyskiego (585 zł).

Ceny ubezpieczenia OC były niższe niż przed rokiem we wszystkich województwach oprócz podkarpackiego, podlaskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. W pierwszych trzech podwyżka wyniosła od 0,5% do 0,9%. W kujawsko-pomorskim ceny pozostały bez zmian. Obniżki w pozostałych regionach wyniosły od -0,6% (woj. zachodniopomorskie) do -3,2% (woj. lubelskie).

Największe odchylenia od średniej ceny OC odnotowano w województwach: pomorskim (+13,2%), dolnośląskim (+10,6%) i mazowieckim (+9,1%) – wynika z danych rankomat.pl.Gdzie płaciliśmy najwięcej za OC w I półroczu 2020 roku_v1

Najtańsze i najdroższe miasta

Z analizy cen OC porównywarki rankomat.pl wynika, że w I półroczu 2020 r. najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie płacili kierowcy z Wrocławia, Gdańska i Warszawy. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponowały najtańsze polisy OC mieszkańcom Opola, Rzeszowa i Kielc. Różnica cen OC pomiędzy najtańszym Opolem a najdroższym Wrocławiem wyniosła aż 46,8%.

W pięciu miastach wojewódzkich ceny OC wzrosły w porównaniu do roku ubiegłego. Podwyżki wyniosły od 1,8% w Poznaniu do 4,6% w Rzeszowie. W I półroczu 2020 r. największe obniżki dotyczyły mieszkańców Gdańska (-2,7%), Opola (-2,6%) i Lublina (-2,6%). W Kielcach cena pozostała bez zmian.Odchylenie cen od średniej w miastach wojewódzkich w I półroczu 2020 r_v1