41% Polaków odejdzie z pracy w ciągu 12 miesięcy

0

Jak wskazuje Ogólnopolskie Badanie Satysfakcji z pracy, przeprowadzone przez firmę Leanpassion, niemal połowa pracowników produkcji i sprzedaży ma zamiar rzucić dotychczasową pracę. Prawie co trzeci Polak jest też niezadowolony ze swojego lidera.

41% Polaków odejdzie z pracy w ciągu 12 miesięcy65% krytyków lidera zrezygnuje z pracy

Największy odsetek osób, które podchodzą krytycznie do przełożonych, zaobserwowano w firmach produkcyjnych. Firma Leanpassion zrealizowała swoje badanie w 2016 roku. Wykorzystano do tego metodę NPS, która opiera się na porównaniu stosunku osób całkowicie zadowolonych (promotorzy) do całkowicie niezadowolonych (krytycy). – Z badania wyciągnęliśmy wnioski, które mogą być impulsem do zmiany podejścia pracodawców do swoich podwładnych. Na uwagę zasługuje fakt, że aż 65% krytyków lidera zamierza odejść z pracy w ciągu najbliższych 12 miesięcy. To dobry powód, by zdać sobie sprawę z niebagatelnej roli przywództwa – opowiada Radek Drzewiecki, członek zarządu Leanpassion i lider transformacji lean.

Work-life balance nie taki ważny

Badanie ukazało zaskakującą zależność: work-life balance nie wpływał znacząco na poczucie satysfakcji z pracy. Współczynnik korelacji w tym przypadku wynosił mniej niż 50%. – Tematyka work-life balance jest wciąż nośna, ale jak wskazują badania, poczucie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym nie jest niezbędne, by czuć radość z tego, czym się zajmujemy na co dzień. I nie ma w tym nic nielogicznego. Wystarczy przecież odnaleźć taki zawód, który sprawia nam przyjemność, mieć odwagę mówić o tym, co przeszkadza nam pracować, albo wreszcie odejść, gdy zwracanie uwagi nie przynosi większych rezultatów – radzi Drzewiecki. – Satysfakcja z pracy nie zawsze oznacza, że realizujemy w niej swoją wielką pasję, lecz to, że czujemy swój wpływ na firmę, przynależność do niej, odnajdujemy nawet niewielkie elementy, które sprawiają nam radość. 

Polacy nieznacznie powyżej średniej światowej

Badanie wskazało także, że jedynie 21% Polaków czuje się usatysfakcjonowanych ze swojej pracy. Potwierdzeniem diagnozy Leanpassion zdaje się być raport Instytutu Gallupa, który w 2017 roku podawał globalną średnią na poziomie 15%. Jeśli zaś chodzi o samą motywację pracowników, wynagrodzenie jest wymieniane dopiero jako drugie w kolejności.

Mówiąc o motywacji, nie sposób nie wspomnieć o kolejnym wniosku, który zaobserwowaliśmy dzięki badaniu. Ponad połowa ludzi zadowolonych ze swoich liderów czuje się zmotywowana do pracy. Ta korelacja to świetny dowód na to, że w dużej mierze to przełożeni są odpowiedzialni za poczucie motywacji i satysfakcji swoich ludzi. Przecież w pracy spędzamy jedną trzecią swojego dnia. Odliczając nadgodziny i dojazd, to już 16 lat netto w ciągu całego życia. Tyle średnio przebywamy ze znajomymi z pracy, z przełożonymi. Niekiedy więcej czasu niż ze swoją rodziną. To właśnie dlatego warto dbać o te relacje, czuć się odpowiedzialnym za nie – komentuje Drzewiecki. – To nie tylko kwestia wyników firmy. Chodzi przede wszystkim o to, by wszyscy pracowali normalnie i naprawdę chcieli przychodzić do pracy.