Rok 2017 przyniósł polskim firmom rekordowe sukcesy w Fazie 2 programu SME Instrument (Horyzont 2020). Komisja Europejska wybrała aż pięć spółek z Polski, w które w sumie zainwestowała ponad 44 miliony złotych (10,5 miliona euro). Wszystkie wygrane projekty w procesie starania o dofinansowanie wsparło krakowskie Zafiro Solutions. Granty trafiły do Inteliclinic, BCAST, Torqway, Billon oraz SDS Optic.
Granty przyznane w 2017 roku zostaną przeznaczone na przyspieszenie wprowadzenia na rynek m.in. urządzenia do wykrywania bezdechu sennego, przełomowej platformy multimedialnej przyśpieszającej cyfryzację radiofonii, hybrydowej wersji pojazdu nordic riding, rewolucyjnego systemu natychmiastowych mikropłatności opartego na technologii rozproszonego rejestru oraz mikrosondy optycznej do szybkiego i precyzyjnego diagnozowania nowotworów piersi.
– SME Instrument jest już dobrze znany polskim firmom, które chętnie do niego aplikują, szczególnie do pierwszego etapu. Tylko w 2017 roku przedsiębiorstwa złożyły łącznie 375 wniosków do programu – mówi Michał Gzyl, dyrektor zarządzający Zafiro Solutions. – Poza bezzwrotnym dofinansowaniem beneficjenci doceniają wsparcie coachingowe i prestiż programu. Grant z Horyzontu 2020 bardzo uwiarygadnia projekt w oczach inwestorów.
Konkurencja w programie jest ogromna. W 2017 roku w ramach Fazy 2 zostało złożonych prawie 6400 wniosków, z czego Komisja Europejska przyznała dofinansowanie tylko 249 projektom, w tym 5 z Polski. Pozyskanie środków dla wszystkich polskich projektów wspierało krakowskie Zafiro Solutions. Dotację otrzymał jeszcze jeden projekt, w którym bierze udział polskie przedsiębiorstwo, jednak w tym przypadku koordynatorem składającym wniosek byli Brytyjczycy.
W 2017 roku eksperci Zafiro Solutions zdobyli dla polskich klientów ponad 44 miliony złotych, w tym jeden z najwyższych w historii programu grant o wysokości ponad 17 milionów złotych. Granty trafiły do spółek: Inteliclinic, BCAST, Torqway, Billon oraz SDS Optic.
– Jako pierwsi na świecie stworzyliśmy działającą technologię rozproszonego rejestru, która umożliwia wykonywanie bezpośrednich transakcji płatniczych (peer-to-peer) z użyciem realnych pieniędzy, a nie kryptowalut. Dzięki dofinansowaniu z Horyzontu 2020 możemy szybciej rozwijać oparte na tej technologii rozwiązania płatnicze obsługujące masowe wypłaty, monetyzację treści czy e-commerce – mówi Robert Kałuża, współzałożyciel i dyrektor operacyjny firmy Billon, beneficjenta programu SME Instrument. – Prestiż związany z programem pomógł nam również wygenerować spore zainteresowanie mediów w kraju i za granicą.
– Miniony rok był naprawdę udany dla polskich spółek. Od początku 2018 r. Komisja Europejska wprowadziła jednak szereg zmian, m.in likwidację kategorii projektów czy dodatkowe spotkanie w Brukseli. Z zainteresowaniem będziemy obserwować, jak wpłynie to na wyniki polskich przedsiębiorców – dodaje Alicja Grzegorzek Carrascosa, założycielka Zafiro.
SME Instrument jest częścią Horyzontu 2020 finansującą najbardziej innowacyjne i przełomowe europejskie projekty realizowane przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Na jego realizację Komisja Europejska przeznaczyła w 2017 roku 1,8 miliarda złotych (ponad 434 miliony euro).
Budżet na rok 2018 jest wstępnie deklarowany na poziomie ponad 479 milionów euro, z czego 87% zostanie przeznaczone na granty Fazy 2.